Polacy postrzegani są jako dość zaradny i przedsiębiorczy naród. Prawdopodobnie znaczny wpływ na utrwalenie takiej opinii ma fakt, że potrafimy poradzić sobie w wielu sytuacjach. Doskonale widać to zwłaszcza w przypadku tych spośród naszych rodaków, którzy wyjechali z kraju w poszukiwaniu lepszej pracy. Oczywiście nie wszyscy z nich pracują na kierowniczych stanowiskach, ale przecież nie o to chodzi. Znaczna część Polaków, którzy wyjechali, chociażby do Niemiec, prowadzi własną działalność gospodarczą. I choć to są to w przeważającej mierze jednoosobowe działalności gospodarcze to mamy z czego być dumni, bo bycie swoim własnym szefem wymaga odwagi i przedsiębiorczości bez względu na to, czy jest się fryzjerką, lekarzem, mechanikiem, dentystą, hydraulikiem, czy prawnikiem.
KTO MOŻE ZAŁOŻYĆ SPÓŁKĘ Z O.O. W NIEMCZECH?
Niemieckie prawo wyróżnia kilka rodzajów spółek. Oprócz wspomnianej już działalności jednoosobowej są jeszcze:
- spółka akcyjna,
- spółka komandytowo-akcyjna,
- spółka komandytowa,
- spółka partnerska,
- spółka jawna,
- spółka cywilna,
- spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, czyli spółka z o.o.
W związku z tym, że Polska od 1 maja 2004 roku jest członkiem Unii Europejskiej mamy możliwość mieszkania, pracowania oraz zakładania własnych firm w dowolnym kraju członkowskim. Lista potrzebnych dokumentów, wkład własny oraz wymagania, jakie trzeba spełnić mogą mniej lub bardziej różnić się od siebie w przypadku poszczególnych spółek. Należy jednak pamiętać, że jeśli zdecydujemy się na założenie własnej działalności gospodarczej w Niemczech to będziemy podlegali tamtejszemu prawu.
Ciekawym wariantem, który warto wziąć pod uwagę jest możliwość założenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością? Jakie są koszty założenia spółki z o.o. w Niemczech?
SPÓŁKA Z O.O. W NIEMCZECH – JAKIE KOSZTY?
Zastanawiając się nad założeniem spółki z o.o. w Niemczech trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim koszty, jakie to za sobą pociąga. Zgodnie z niemieckim prawem jest to 25 tys. euro, z czego 12,5 tys. euro, czyli połowę należy wpłacić zanim udamy się do urzędu do spraw gospodarki i rozpoczniemy proces rejestracji firmy.
Więcej informacji na portalu: www.doradcaniemcy.pl
Oczywiście lista wydatków jest nieco dłuższa. Koszty założenia spółki z o.o. w Niemczech to także wizyta u notariusza, od której w zasadzie rozpoczyna się istnienie spółki. Notariusz sporządza umowę, którą podpisują wszyscy udziałowcy. W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że ten rodzaj działalności gospodarczej może założyć jedna osoba lub kilka osób, wtedy każda z nich będzie udziałowcem. Ponadto niemieckie prawo wymaga także,
aby spółka została wpisana do niemieckiego rejestru handlowego.
Podjęcie decyzji o założeniu własnej działalności gospodarczej jest bardzo poważnym krokiem, który pociąga za sobą określone konsekwencje. Rozważając taką możliwość warto skontaktować się z biurem doradczym. Jego pracownicy udzielą nam wszelkich potrzebnych informacji na temat samego procesu rejestracji spółki w Niemczech, a także fachowych porad z zakresu prawa, czy księgowości.