Spółka komandytowo-akcyjna jest spółką osobową, która nie posiada osobowości prawnej. Taki rodzaj spółki jest idealny dla przedsiębiorców którzy zamierzają dokapitalizować swoją firmę Np. na potrzeby rozszerzenia działalności, nie bojąc się przy tym wrogiego przejęcia Np. przez pryzmat bycia spółką notowaną na GPW. Dopuszcza się w nazwie operowanie skrótem „S.K.A”. Na ową …

Spółka komandytowo-akcyjna jest spółką osobową, która nie posiada osobowości prawnej. Taki rodzaj spółki jest idealny dla przedsiębiorców którzy zamierzają dokapitalizować swoją firmę Np. na potrzeby rozszerzenia działalności, nie bojąc się przy tym wrogiego przejęcia Np. przez pryzmat bycia spółką notowaną na GPW.

Dopuszcza się w nazwie operowanie skrótem „S.K.A”.
Na ową spółkę musi składać się przynajmniej jedna
osoba która będzie odpowiadała bez ograniczeń własnym majątkiem za zobowiązania spółki – komplementariusz, oraz przynajmniej jedna osobą która nie będzie odpowiadała za zobowiązania spółki – akcjonariusz. W spółce komandytowo-akcyjnej występuje kapitał zakładowy minimum – 5 000,00 zł, czego nie było w spółce komandytowej, aby jednak taka spółka mogła w ogóle zaistnieć musi powstać statut sporządzony w postaci aktu notarialnego i podpisany przez komplementariuszy, a następnie należy wpisać spółkę do KRS-u.

Statut takiej spółki powinien zawierać: 1) nazwę firmy i jej siedzibę, 2) przedmiot działalności spółki, 3) czas trwania spółki, jeżeli jest oznaczony, 4) oznaczenie wkładów wnoszonych przez każdego komplementariusza oraz ich wartość, 5) wysokość kapitału zakładowego, sposób jego zebrania, wartość nominalną akcji i ich liczbę ze wskazaniem, czy akcje są imienne, czy na okaziciela, 6) liczbę akcji poszczególnych rodzajów oraz związane z nimi uprawnienia, jeżeli mają być wprowadzone akcje różnych rodzajów, 7) nazwiska i imiona komplementariuszy, ich adresy zameldowania oraz jeśli takowy istnieje adresy do doręczeń, 8) organizację walnego zgromadzenia i rady nadzorczej, jeżeli ustawa lub statut przewiduje ustanowienie rady nadzorczej.

Spółkę reprezentują komplementariusze, którzy na mocy statutu lub prawomocnego orzeczenia sądy nie pozbawiono prawa do reprezentowania spółki. Akcjonariusz natomiast może reprezentować spółkę jedynie jako pełnomocnik. Podobnie jak w spółce komandytowej występują wyjątki co do odpowiedzialności komandytariuszy za zobowiązania spółki tak i tutaj występuje sytuacja analogiczna ale odnosząca się do akcjonariuszy. Takimi wyjątkami są dokonanie przez akcjonariusza czynności prawne w imieniu spółki nie ujawniając swego pełnomocnictwa, reprezentowanie spółki przez akcjonariusza który nie posiada umocowania lub przekroczy jego zakres. Jeżeli takie wyjątki będą miały miejsce wtedy akcjonariusz staje się odpowiedzialny za zobowiązania spółki w takim samym stopniu jak komplementariusz.

Ważną sprawą jest sytuacja kiedy otrzymujemy propozycje zostania komplementariuszem takowej spółki, należy wtedy dobrze przemyśleć podjęcie decyzji oraz przeanalizować zobowiązania spółki które spółka już zaciągnęła, gdyż jeżeli zdecydujemy się zostać komplementariuszem w takiej spółce będziemy odpowiadać bez ograniczeń za zobowiązania spółki, również te które zostały zaciągnięte jeszcze przed naszym wstąpieniem do spółki.

Plusy (+)

1. Wyłączenie odpowiedzialności za zobowiązania spółki – dla akcjonariuszy

2. Możliwość pozyskiwania kapitału poprzez emisję akcji. Co łączy się jednoznacznie z łatwiejszym pozyskaniem inwestora.

3. Posiadania decydującego wpływu na działania spółki bez konieczności uczestniczenia w pokryciu kapitału zakładowego – dla komplementariuszy.

Minusy (-)

1. Wysoki minimalny kapitał zakładowy

2. Obowiązek prowadzenia pełnej księgowości co wiąże się z wysokimi wydatkami

3. Odpowiedzialność całym majątkiem przez komplementariuszy.

4. Konieczność sporządzenia statutu w formie aktu notarialnego

Andrzej Miśko

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj