Spółka jawna jest spółką handlową, która stanowi niemalże kopię spółki cywilnej. Owa spółka nie posiada osobowości prawnej, może jednak pozywać, być pozywaną oraz posiadać swój majątek, który będzie stanowił kapitał wniesiony do spółki przez wspólników oraz mienie nabyte podczas istnienia spółki. Umowa tej spółki musi zostać zawarta na piśmie pod groźbą …
Spółka jawna jest spółką handlową, która stanowi niemalże kopię spółki cywilnej. Owa spółka nie posiada osobowości prawnej, może jednak pozywać, być pozywaną oraz posiadać swój majątek, który będzie stanowił kapitał wniesiony do spółki przez wspólników oraz mienie nabyte podczas istnienia spółki. Umowa tej spółki musi zostać zawarta na piśmie pod groźbą unieważnienia spółki. Taka umowa musi zawierać:
1. Nazwę firmy i jej siedzibę.
2. Określenie wkładów i wartości wkładów wnoszonych do spółki przez poszczególnych wspólników.
3. Przedmiot działalności przedsiębiorstwa.
4. Czas trwania spółki, jeżeli został on ustalony.
Tak jak już wyżej zostało opisane spółka jawna jest niemalże kopią spółki cywilnej jednak paradoksalnie zawiera kilka kluczowych różnic, jedną z nich i najważniejszą jest subsydiarna odpowiedzialność wspólników. Pojęcie to mówi, iż wspólnicy solidarnie odpowiadają własnym majątkiem za zobowiązania spółki z uwzględnieniem przepisu mówiącego o tym że takowa egzekucja prywatnego majątku wspólników może odbyć się jeżeli egzekucja majątku spółki okaże się bezskuteczna. Kolejną kluczową sprawą różniącą tą spółkę od spółki cywilnej jest kwestia odpowiedzialności nowo przyłączonych wspólników. Otóż w tej spółce nowo przybyły wspólnik odpowiada za zobowiązania spółki, które zaciągnęła jeszcze zanim przybył do spółki, tak samo jak ci wspólnicy którzy za czasów zaciągania zobowiązania byli już związani ze działalnością w tej spółce. Jest dozwolone aby taka spółka operowała skrótem „sp. j.” oczywiście za nazwą obraną przez daną spółkę.
Spółkę jawną należy zarejestrować we właściwym sądzie rejestrowym. Wniosek o wpis musi zawierać nazwę firmy, siedzibę spółki, przedmiot działalności spółki, nazwiska i imiona wspólników oraz adresy zameldowania wspólników, jak również jeśli występuje takowa zależności adres tymczasowego pobytu. Należy wyszczególnić, nazwiska i imiona osób, które są uprawnione do reprezentowania spółki.
Plusy (+)
1. Każdy ze wspólników może reprezentować spółkę, jest jednak możliwość wyłączenia wspólnika/ów od reprezentowanie spółki poprzez odpowiedni zapis w umowie przedsiębiorstwa.
2. Swoboda w formowaniu treści umowy spółki.
3. Nie ma określonego minimum kapitałowego.
4. Stosunkowo niskie koszty rejestracji.
Minusy (-)
1. Odpowiedzialność całym prywatnym majątkiem wspólników w sytuacji kiedy zobowiązania nie można zaspokoić z majątku spółki.
2. Obowiązek sporządzania, co roku sprawozdania finansowego i składania go do KRS-u co wiąże się z dodatkowymi opłatami.
3. Nie posiada osobowości prawnej.
4. Duży problem związany z pozyskaniem inwestora.
Andrzej Miśko