badania lekarskie dokument

Od 1 stycznia 2011 r. pracownik, który ukończył 50. rok życia, dostanie miesięczny zasiłek chorobowy za okres pobytu w szpitalu od 15. do 33. dnia niezdolności do pracy w roku kalendarzowym w wysokości 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku.

Pracownicy, którzy ukończyli 50. rok życia, otrzymują zasiłek chorobowy od 15. dnia niezdolności do pracy. Pracownicy, którzy nie ukończyli 50 lat, zasiłek chorobowy otrzymają dopiero od 34. dnia niezdolności do pracy – tak jest i będzie do 31 grudnia 2011 r. W przypadku gdy niezdolność do pracy pracownika wiąże się z pobytem w szpitalu, istotne powinno być dla niego, czy w czasie pobytu w szpitalu pobiera wynagrodzenie za czas choroby czy też zasiłek chorobowy.

Według obowiązujących przepisów za okres pobytu w szpitalu pracownikowi należy się miesięczny zasiłek chorobowy, który stanowi 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku. W sytuacji pobierania wynagrodzenia za czas choroby pracownikowi należy się 80 proc. wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy z powodu choroby, niezależnie od tego czy jego choroba wiąże się z pobytem w szpitalu czy nie.

Z nowym rokiem wejdą znowelizowane przepisy, które znieść mają różnice w wysokości wypłacanych świadczeń, które związane są z niezdolnością do pracy pracowników. Wszyscy pracownicy w czasie pobytu w szpitalu dostać powinni jednakowe procentowo świadczenia. Wyjątkiem są osoby które uprawnione są do 100 proc. świadczeń.

Pracownicy powyżej „pięćdziesiątki” nie będą już dyskryminowani w tym przypadku. Świadczenia za okres pobytu w szpitalu będą wypłacane w tej samej procentowo wysokości dla wszystkich pracowników.

Podstawa prawna:
ustawa z 22 października 2010 r. o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, podpisana przez Prezydenta RP 15 listopada 2010 r.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj