Wady i zalety konta firmowego

Jednym z dylematów przedsiębiorcy przy zakładaniu własnej działalności gospodarczej jest decyzja o założeniu firmowego konta bankowego. Właściciele raczkujących biznesów często postanawiają nie otwierać kolejnego rachunku ze względu na oszczędności. Są jednak pewne przesłanki, które przemawiają na korzyść kont firmowych i o nich początkujący przedsiębiorca powinien pamiętać.

Posiadanie jakiegokolwiek rachunku bankowego jest niezbędne, by móc legalnie zarejestrować nowopowstałą firmę. Składając wniosek do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), przedsiębioca zobowiązany jest do podania numeru prywatnego konta bankowego. Kiedy już jednak działalność została zarejestrowana, istnieje możliwość otwarcia specjalnego konta firmowego, które zostanie wykorzystane do wszelkich operacji związanych z otwartym właśnie biznesem (zobacz więcej). Jakie pozytywne i negatywne aspekty niesie takie rozwiązanie?
Kiedy konto firmowe jest obowiązkowe?
Polskie prawo nie nakazuje przedsiębiorcom posiadania specjalnego rachunku firmowego. Do wykonywania operacji pieniężnych wystarczy konto prywatne. Jednak jeśli wysokość transakcji przekracza kwotę 15000 euro, przedsiębiorca musi założyć odrębny rachunek dla swojej firmy. W przepisach trudno jednak znaleźć informację, czy ma być to kontro firmowe, czy kolejne „tradycyjne” konto osobiste.
Wady rachunków firmowych
Każdy przedsiębiorca zakładający firmę szuka jakichkolwiek oszczędności. Otwarcie nowego rachunku bankowego wygeneruje koszty, których wcale nie musi ponosić. Dlatego możliwość pozostania przy swoim prywatnym rachunku brzmi dość kusząco, tym bardziej, że oferty rachunków dla firm wcale nie są atrakcyjniejsze od kont osobistych.
Założenie konta firmowego wiąże się z kolejną wizytą w Urzędzie Gminy w celu zmiany numeru konta bankowego założonej działalności. Nie każdy ma na to czas i ochotę. Dodatkowo kolejne konto to nowe numery PIN czy NIK niezbędne do zapamiętania.
Zalety kont firmowych
Przede wszystkim rachunek firmowy wprowadza bardzo dużo porządku w prowadzeniu działalności gospodarczej. Nie ma bowiem możliwości pomieszania transakcji typowo prywatnych od tych związanych z firmą. Również w przypadku prowadzenia przez Urząd Skarbowy kontroli w firmie istnieje mniejsze ryzyko wykrycia nieprawidłowości przy wykonanych transakcjach.
Kwestia Urzędu Skarbowego oraz ZUS-u jest zresztą bardziej rozległa. Wykonywanie przelewów do obu instytucji będzie zupełnie bezproblemowe z konta firmowego. Banki mogą zablokować przelewy do US i ZUS-u z konta prywatnego jeśli wykryją, że dotyczą one spraw firmowych.
Same koszty prowadzenia takich kont nie są też wyjątkowo niekorzystne dla kieszeni początkującego przedsiębiorcy. Banki coraz częściej oferują tanie (a nawet darmowe) rachunki z opcją bezpłatnych przelewów do wspomnianych już ZUS-u i Urzędu Skarbowego, a sam fakt posiadania konta firmowego w konkretnej placówce z pewnością pomoże np. w procederze ubiegania się o kredyt.
Co w takim razie wybrać?
Zakładając firmę przedsiębiorca sam musi określić, które z tych rozwiązań jest mu bardziej na rękę. Jeśli ma on zamiar zarejestrować jednoosobową działalność gospodarczą, to możliwe, że prywatny rachunek bankowy zupełnie mu wystarczy. W pozostałych przypadkach konto firmowe wydaje się być bezpieczniejsze dla samego właściciela działalności gospodarczej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj