Aby firma mogła sprawnie funkcjonować i rozwijać się w obecnych czasach niezbędne jest jej odpowiednie finansowanie. Na rynku występuje wiele różnych możliwości pozyskania funduszy zarówno przez korporacje jak i firmy z sektora MSP.

Dużym, sieciowym korporacjom o finansowanie swoich inwestycji jest oczywiście łatwiej. W nieco gorszej sytuacji są mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa. Ze względu na swą wielkość znaczna część tych przedsiębiorstw nie jest w stanie samodzielnie wygospodarować potrzebnych środków pieniężnych. MSP muszą więc poszukiwać różnych innych form finansowania.

Kredyty korzystne dla budżetu

Możliwości finansowania jest wiele. Najczęściej wykorzystywanym przez przedsiębiorstwa źródłem finansowania są różnego rodzaju kredyty bankowe. Oferta banków w tym zakresie jest niezwykle różnorodna. Bardzo atrakcyjne jest finansowanie w formie kredytu preferencyjnego. Ze względu na to, że jest on dofinansowany przez Skarb Państwa, jego koszt jest niższy od rynkowego kosztu analogicznego kredytu. Taka forma nie jest jednak dostępna dla każdego przedsiębiorstwa. Kredyt udzielany jest najczęściej na finansowanie tzw. przedsięwzięć korzystnych społecznie.

Innym kredytem będącym formą wspierania MSP przez państwo jest kredyt podatkowy –udzielany na spłatę zobowiązań podatkowych. Zwiększa to płynność finansową firmy w momencie nagromadzenia wielu jednorazowych wydatków, gdy przedsiębiorca nie ma możliwości uzyskania kredytu z innych źródeł. – Jeśli firma nie ma wiarygodnej historii kredytowej administracja państwowa lub agencje rozwoju regionalnego mogą udzielić gwarancji kredytowych. Jest ona udzielana szczególnie wtedy, gdy kredyt zaciągany jest na wydatki o charakterze inwestycyjnym i prowadzi do zwiększenia liczby miejsc pracy – doradza Agata Brucko-Stępkowska, prezes zarządu Futuro Finance, firmy zajmującej się doradztwem finansowym.

Sprzedaj wierzytelności

Oprócz kredytów częstym rozwiązaniem wybieranym przez przedsiębiorstwa w celu pozyskania finansowania jest leasing, który można uznać za specyficzną umowę najmu oraz faktoring. Faktoring to wykup nieprzeterminowanych wierzytelności przedsiębiorstw należnych im od odbiorców z tytułu dostaw towarów lub usług, połączony z finansowaniem klientów oraz świadczeniem na ich rzecz dodatkowych usług. Firmy factoringowe dostarczają przedsiębiorstwom środki finansowe pod nieuregulowane faktury.

W ramach finansowania z kapitałów własnych przedsiębiorstwa mogą skorzystać z pomocy funduszy venture capital. Są to wyspecjalizowane firmy zajmujące się inwestowaniem w przedsięwzięcia obarczone wysokim ryzykiem, ale zarazem umożliwiające osiągnięcie wysokiej stopy zwrotu z zainwestowanych środków. Przedmiotem ich zainteresowania są innowacyjne przedsięwzięcia o dużym potencjale. – Dużą zaletą tego rozwiązania jest fakt, że korzystanie z niego nie jest obciążone spłacaniem odsetek, jak np. kredyt, a obie strony są zainteresowane rozwojem firmy. Niestety wybierając tę formę finansowania przedsiębiorstwa muszą liczyć się z częściową utratą kontroli nad firmą. Ponadto nie każde przedsiębiorstwo może skorzystać z funduszu venture capital – zazwyczaj należy spełnić szereg wysokich wymagań – tłumaczy Agata Brucko-Stępkowska.

Programy wsparcia

Za względu na specyfikę mniejszych przedsiębiorstw, a w szczególności małe zasoby kapitałowe oraz problemy z płynnością finansową, firmy te często borykają się z problemem samodzielnego uzyskania dodatkowego finansowania. W Polsce istnieje jednak wiele form pomocy przedsiębiorstwom.

Od 10 lat istnieje Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), która podejmuje wiele działań związanych z rozwojem mikro, małych i średnich firm. Jest to agencja rządowa, wspiera przedsiębiorców m.in. w kwestii wykorzystania innowacyjnych rozwiązań, rozwoju zasobów ludzkich, ekspansji na rynku zagranicznym i rozwoju regionalnego. PARP udziela wsparcia pochodzącego z funduszy Unii Europejskiej oraz ze środków budżetu państwa. Na lata 2007-2013 Agencja dysponuje łącznym budżetem na realizację programów operacyjnych w wysokości ponad 7 mld euro, które są rozdzielane na: Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka (POIG), Program Operacyjny Rozwój Polski Wschodniej (PO RPW) oraz Program Operacyjny Kapitał Ludzki (POKL).

Chętnych do udzielenia finansowania polskim przedsiębiorstwom jest bardzo wielu, sęk jednak w tym, żeby nie dać się skusić pierwszej lepszej ofercie, ale by wybrać tą najkorzystniejszą. Jeśli firma nie może poradzić sobie z dokonaniem wyboru może skorzystać z pomocy brokera finansowego, który nie tylko doradzi, jaką formę finansowania najlepiej zastosować w przypadku danego przedsiębiorstwa, ale także wskaże mu najlepsze, dopasowane do potrzeb oferty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj