Z danych Eurostatu wynika, że statystyczny Polak rozpoczyna pracę już w wieku 22 lat. Zadbanie o wysokie kwalifikacje, skonstruowanie dobrego CV oraz odpowiednie przygotowanie się do rozmowy rekrutacyjnej powinno zagwarantować przyjęcie na upragnione stanowisko. Czy na pewno? Pierwszym krokiem na drodze do znalezienia pracy jest uczciwe przeanalizowanie własnych kwalifikacji, umiejętności, predyspozycji i zainteresowań.

Z danych Eurostatu wynika, że statystyczny Polak rozpoczyna pracę już w wieku 22 lat. Zadbanie o wysokie kwalifikacje, skonstruowanie dobrego CV oraz odpowiednie przygotowanie się do rozmowy rekrutacyjnej powinno zagwarantować przyjęcie na upragnione stanowisko. Czy na pewno?

Zanim zaczniesz szukać pracy

Pierwszym krokiem na drodze do znalezienia pracy jest uczciwe przeanalizowanie własnych kwalifikacji, umiejętności, predyspozycji i zainteresowań. Warto już na wstępie ustalić nie tylko swoje mocne, ale i słabe strony oraz określić, co można, a co wręcz powinno się zmienić. W końcu zawsze istnieje możliwość zdobycia lub poszerzenia umiejętności zawodowych.

Jeżeli za swój słaby punkt uważamy nieznajomość języka obcego – nie warto czekać. Lepiej wykazać inicjatywę i zapisać się na kurs językowy – potencjalny pracodawca na pewno doceni ambicje takiego pracownika.

Warto na bieżąco śledzić ogłoszenia o pracy zamieszczane na przeznaczonych do tego serwisach internetowych i w gazetach. Jeżeli interesująca jest dla nas praca w konkretnej firmie, to pierwszym krokiem może być odwiedzenie jej strony internetowej i poszukanie informacji o potrzebnych pracownikach. Można także zadzwonić lub osobiście udać się do firmy z pytaniem o możliwość zatrudnienia. I przede wszystkim – PRÓBOWAĆ.

CV twoją wizytówką

Odpowiednio przygotowane CV gwarantuje, że spełniając kryteria firmy zostaniemy zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną. – Trzeba pamiętać, żeby umieszczać w nim jedynie prawdziwe informacje. Kłamstwa na temat doświadczenia zawodowego czy hobby szybko wyjdą na jaw. Rekrutujący może mieć taką samą pasję jak ta, którą potencjalny pracownik umieścił w CV i zapytać o szczegóły, na które ten nie będzie znał odpowiedzi. Wtedy szanse na zatrudnienie topnieją niczym kostka lodu w upalny dzień – tłumaczy Włodzimierz Rosiński z serwisu edukacyjnego DlaKariery.pl.

Natomiast jeżeli możemy pochwalić się ciekawymi zainteresowaniami, np. nurkowaniem czy bieganiem w maratonach, to warto umieścić taką informację w CV. Oryginalne hobby może zainteresować przyszłego pracodawcę i wyróżnić rekruta wśród osób aplikujących na to samo stanowisko.

Niezależnie od pasji i hobby starającego się o pracę to, co najważniejsze w procesie rekrutacji to doświadczenie zawodowe. Kto jeszcze w czasie studiów nie uczęszczał na praktyki, uczestniczył w kołach naukowych czy organizacjach studenckich, swoją szansę może jeszcze upatrywać w płatnych stażach lub szybkich kursach online.

Nauka w e-wydaniu

Przy tak dynamicznie rozwijającym się rynku pracy, walka o nieustanne podnoszenie kwalifikacji to czasem wręcz warunek konieczny, by pozostać „na fali”. Wiele firm organizuje dla swoich pracowników szkolenia poprawiające wydajność i efektywność ich pracy. Pomagają one również przyswoić nowe rozwiązania, które dopiero są wprowadzane. Jednak w sytuacji, gdy szukamy pracy warto samemu poszukać kursu, który lepiej przygotuje do nowej posady.

Trzeba zastanowić się co zwiększyłoby szanse w rekrutacji i jednocześnie ułatwiło dalszą pracę na stanowisku. Można skorzystać z tradycyjnych szkoleń lub wykorzystać możliwości, jakie daje Internet. Rozwijające się technologie informacyjne pozwoliły na stworzenie innego modelu kształcenia – tzw. e-learningu, czyli kształcenia za pomocą netkursów.

Jak radzą eksperci DlaKariery.pl, dostęp do netkursów w modelu e-learning to zdecydowanie tańsza i relatywnie szybsza forma przyswajania wiedzy niż jej tradycyjny odpowiednik. Szkolenia online pozwalają na poszerzanie kompetencji zawodowych w dowolnym czasie i miejscu – wszędzie tam, gdzie znajdziemy dostęp do komputera i sieci. – Poza tym odbycie takiego szkolenia to dla pracodawcy sygnał, że pracownik pragnie się rozwijać, ma ambicje i cechuje go elastyczność pozwalająca na lepsze wykorzystanie nabytych umiejętności w nowym miejscu pracy – dodaje Włodzimierz Rosiński.

Pokaż język

Znajomość przynajmniej jednego języka obcego to w dzisiejszych czasach nie atut, ale obowiązek. Posługiwanie się innym niż rodzimy, na poziomie choć komunikatywnym, doda pewności siebie i nie zdyskwalifikuje już na początku procesu rekrutacyjnego.

Warto nawet oglądać filmy czy słuchać piosenek w oryginalnym języku, czytać e-booki czy przeglądać zagraniczne portale internetowe. Z dobrą znajomością języków łatwiej znajdziemy zatrudnienie w międzynarodowej firmie, a jeżeli padnie decyzja o pracy za granicą – będzie szansa na lepiej płatną posadę.

O czym rozmawia dynia z jabłkiem?

Rozmowy rekrutacyjne są nieodłącznym elementem procesu aplikowania na dane stanowisko. Ten pierwszy bezpośredni kontakt z pracodawcą ma istotny wpływ na decyzję o zatrudnieniu. Zazwyczaj to właśnie przebieg rozmowy determinuje ostateczny wybór pracownika, ponieważ zaproszenie na nią oznacza, że CV zostało pozytywnie rozpatrzone. Warto odpowiednio się do takiej rozmowy przygotować.

Na początku dobrze jest zapoznać się z informacjami o firmie udostępnianymi chociażby na stronie internetowej. Trzeba wiedzieć czym się zajmuje, w jakiej branży działa i jaką ma pozycję na rynku. Następnie powinno się zapoznać z najczęściej zadawanymi na rozmowie rekrutacyjnej pytaniami, ponieważ w większości firm pojawia się podobny zestaw.

Warto przygotować sobie odpowiedzi na pytania typu „Proszę opowiedzieć o sobie”, „Co może Pan wnieść do naszej firmy?”, „Co uważa Pani za swój największy sukces?” lub „Proszę wymienić po 3 cechy, które uważa Pan za swoje największe zalety i wady”. Z pozoru wydają się proste, jednak w momencie, gdy trzeba na nie udzielić odpowiedzi stres może spowodować, że nasza wypowiedź nie będzie taka, jak byśmy chcieli.

Dobrze jest przygotować się na nietypowe pytania, które sprawdzają nie tylko wiedzę, ale również kreatywność, inteligencję, szybkość reakcji i odporność na stres. Przykłady można znaleźć w Internecie. – W dowolnym momencie rozmowy pracownik może zostać poproszony o opowiedzenie dowcipu, wymyślenie alternatywnych zastosowań dla linijki lub kieliszka. Rekrutujący może zadać pytanie, takie jak: „O czym rozmawia dynia z jabłkiem?” lub „Z jakim zwierzęciem kojarzy ci się rekrutujący?”. Do takich pytań ciężko się przygotować, jednak zapoznając się z większą liczbą przykładów zwiększa się swoje szanse w rozmowie – radzi Włodzimierz Rosiński.

Dres zostaw w domu

Dobre przygotowanie do rozmowy rekrutacyjnej wymaga odpowiedniego wyglądu. Pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz, dlatego warto zadbać, aby było ono pozytywne. Ubiór powinien być elegancki, schludny i przede wszystkim czysty. Nawet ubiegając się o pracę w firmie, w której nie obowiązuje dress code, panowie powinni wybrać garnitur, a panie – kostium lub spodnium. Dodatkowo panie powinny wykonać stonowany makijaż, unikając wyrazistych kolorów.

Warto również zadbać o dłonie i nie stosować zbyt intensywnych zapachów. Na rozmowę należy przyjść wcześniej, spóźnienie nie jest dobrze postrzegane zwłaszcza przy pierwszym spotkaniu.

Pracownik idealny

Proces poszukiwania i ubiegania się o pracę przebiega podobnie, niezależnie od tego, czy ją zmieniamy czy szukamy zatrudnienia po raz pierwszy. Zawsze trzeba określić swoje możliwości i predyspozycje oraz wykorzystywać każdą szansę na podniesienie kwalifikacji. Osoba, która wykazuje inicjatywę, chce się rozwijać i doszkala się, podnosi swoją konkurencyjność na rynku pracy. Takiego pracownika każdy chciałby zatrudnić.


Źródło:

www.dlakariery.pl

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj