Prowadzenie biznesu w sieci to wyzwanie. Aktywacja kont mailowych, tworzenie e-sklepów czy stron internetowych to dla wielu czarna magia. Czym jest tajemniczy VPS, serwer dedykowany czy hosting współdzielony i jak dobrać te elementy na potrzeby własnego e-biznesu? Radzą eksperci od skutecznych rozwiązań internetowych z Ogicom, Ewelina Bobrowska i dr inż. Artur Pajkert. Hosting to – w uproszczeniu – miejsce na serwerze, którego celem jest przechowywanie i udostępnianie danych

Prowadzenie biznesu w sieci to wyzwanie. Aktywacja kont mailowych, tworzenie e-sklepów czy stron internetowych to dla wielu czarna magia. Czym jest tajemniczy VPS, serwer dedykowany czy hosting współdzielony i jak dobrać te elementy na potrzeby własnego e-biznesu? Radzą eksperci od skutecznych rozwiązań internetowych z Ogicom, Ewelina Bobrowska i dr inż. Artur Pajkert.

Wyobraź sobie serwer…

Hosting to – w uproszczeniu – miejsce na serwerze, którego celem jest przechowywanie i udostępnianie danych w sieci. Ta, niby prosta definicja, niewiele powie tym, którym temat zagadnień internetowych nie jest znany. Dlatego wyobraź sobie, że jesteś posiadaczem strony internetowej, która zawiera pliki tekstowe, graficzne i multimedialne. Musisz przechowywać te dane w konkretnym miejscu w świecie wirtualnym. Tym miejscem jest właśnie serwer. To na nim w rzeczywistości znajduje się twoja strona i tworzące ją elementy. Serwery przechowują i przetwarzają pocztę elektroniczną lub bazy danych. To wyspecjalizowane urządzenia komputerowe zlokalizowane w serwerowniach, czyli tzw. centrach przetwarzania danych.

– Profesjonalne serwerownie to pomieszczenia monitorowane 24h na dobę, posiadające zabezpieczenia przeciwpożarowe i zaawansowane systemy kontroli dostępu. Przede wszystkim jednak obiekty takie cechują się gwarantowaną ciągłością zasilania i dostępu do Internetu. Koszty utrzymania serwerów w centrach są wysokie, stąd idea wykorzystania ich mocy dla wielu użytkowników. Właśnie z tego powodu najbardziej popularnym rodzajem hostingu jest hosting współdzielony – mówi Ewelina Bobrowska.

Dla kogo dobry hosting wirtualny?

W modelu hostingu współdzielonego przyjmuje się, że wielu klientów korzysta z zasobów jednego serwera. Jako użytkownik posiadasz przydzieloną odpowiednią, limitowaną ilość miejsca na dysku, zazwyczaj z dodatkowymi ograniczeniami, jak li¬mit ilości kont poczty elektronicznej, czy ilości transferowanych da¬nych. Współdzielisz nie tylko przestrzeń, ale także moc obliczeniową procesorów, pojemność pamięci RAM oraz oprogramowanie. Z drugiej strony ograniczasz koszty, bo taka usługa zazwyczaj kosztuje nie więcej niż kilkaset złotych w skali roku.

Co zyskujesz wybierając hosting współdzielony?

•    atrakcyjną cenę
•    stałą opiekę administracyjną
•    gotowy panel do zarządzania usługą
 
– Ten rodzaj hostingu poleca się tym przedsiębiorcom, którzy prowadzą małą firmę lub dopiero rozpoczynają swoją przygodę z e-biznesem. W tej sytuacji koszty utrzymania serwera zostają rozłożone na większą liczbę użytkowników i co za tym idzie – są stosunkowo niskie, zamykając się poniżej kwoty 1000 zł w skali roku – mówi dr inż. Artur Pajkert, specjalista od skutecznych rozwiązań internetowych z Ogicom.

Wybierając to rozwiązanie unikniesz także problemów związanych z nieprawidłowościami w funkcjonowaniu serwera. W jaki sposób? Ponieważ profesjonalny personel techniczny będzie opiekował się twoim serwerem w systemie 24/7.

UWAGA! Model hostingu współdzielonego może nieść za sobą ryzyko…

W modelu hostingu współdzielonego na jednym serwerze może być obsługiwanych nawet 1000 klientów, co oznacza, że statystycznie na każdego przypadnie ok. 1/1000 zasobów mocy i pojemności serwera. Jednak co w sytuacji, gdy jeden z użytkowników w danej chwili wykorzysta 80% mocy serwera, bo np. adres internetowy jego strony ukaże się w reklamie telewizyjnej? W takim przypadku na pozostałą część użytkowników pozostanie tylko 20% jego mocy.

– Obciążenie serwera może sprawić, że strony pozostałych użytkowników przestaną się wyświetlać. Niska cena hostingu współdzielonego zachęca,, jednak nie gwarantuje stabilności serwera, jego zasobów, a także mocno ogranicza tworzenie własnego środowiska programowego, o ustawieniach innych niż globalnie przyjęte na całym serwerze – tłumaczy dr inż. Artur Pajkert.

Dla kogo dobry VPS?

VPS (Virtual Private Server) stanowi rozwiązanie pomostowe między hostingiem współdzielonym a hostingiem dedykowanym. W tym modelu usługodawca przydziela użytkownikowi określoną część zasobów serwera, który obsługuje również innych klientów. Zasób serwera w tym przypadku jest uzależniony od tego, jaki pakiet zdecydujesz się wykupić.

Podstawową różnicą między VPS a hostingiem współdzielonym jest odseparowane, niezależne od innych użytkowników oprogramowanie oraz system operacyjny. W tym modelu mówi się o kilkunastu klientach na jednym serwerze. Statystycznie zatem na jednego użytkownika przypada np. 1/20 zasobów mocy i pojemności serwera. W tym wypadku statystyka nie oddaje w pełni zalet rozwiązania: otrzymujesz bowiem gwarancję określonych parametrów. Ze względu na separację twojego środowiska od środowisk innych użytkowników, działania jednego z nich nigdy nie wpłyną na destabilizację usług świadczonych dla ciebie.

To uniezależnienie dość dobrze widać na przykładzie popularnej sytuacji, związanej z rozsyłaniem SPAM’u. To pro¬blem dotykający każdego operatora ho¬stingowego. Kiedy jeden z użytkowników rozsyła SPAM, czyli niechcianą pocztę, IP serwera nadawcy może zostać wpisane na tzw. czarne listy. W efekcie wszyscy użytkownicy serwera współdzielonego będą mieć pro¬blem z dostarczeniem swoich wiadomości. To tak, jakby w jadącym, pełnym pasaże¬rów spieszących się do pracy pociągu jed¬na osoba włączyła hamulec bezpieczeń¬stwa! Tymczasem w rozwiązaniu dedy¬kowanym użytkownik ma własny serwer poczty i własne IP, co ogranicza ryzyko wy¬stąpienia tego rodzaju sytuacji, potencjal¬nie przecież paraliżującej działanie nowo¬czesnego przedsiębiorstwa.

W wypadku VPS zyskujesz:

•    gwarantowaną moc obliczeniową
•    elastyczność aplikacji wynikającą z niezależnego od innych użytkowników środowiska
•    w najlepszych firmach – gwarancję niezawodności SLA min. 99,5%
 
Jak widać, nie ma mowy o współdzieleniu aplikacji użytkowych. Zatem możesz mieć zupełnie inne oprogramowanie niż reszta użytkowników – co nie byłoby możliwe w ramach hostingu współdzielonego.

A dla kogo dobry serwer dedykowany?

Hosting współdzielony, mimo dużej popularności, cechuje się ograniczoną elastycznością. W wypadku serwera dedykowanego dysponujesz pełną mocą obliczeniową oraz elastycznością konfiguracji serwera. Użytkowanie jest droższe, ale decydując się na nie zyskujesz całą moc serwera dla siebie.

Wybierając serwer dedykowany zyskujesz:

•    niezawodność – nie narażasz się na skutki działań innych użytkowników
•    elastyczność – sam decydujesz o wyborze oprogramowania i systemu operacyjnego
•    wydajność – cała moc serwera jest przeznaczona tylko dla ciebie

Wybierz serwer dedykowany, jeśli poszukujesz najwyższej gwarancji niezawodności oraz wielkiej mocy obliczeniowej. Kiedy jeden serwer przestaje wystarczać, istnieje możliwość skorzystania z klastra serwerów dedykowanych. Takich wymagających użytkowników obsługuje m.in. firma Ogicom. Należą do nich duże portale: szybko.pl, skapiec.pl czy wiodące sklepy internetowe, jak jeans.pl. Wybierając dobrą firmą hostingową zwróć zatem uwagę, czy będzie ona w stanie zapewnić ci pełną skalę technicznych rozwiązań, od prostego hostingu współdzielonego, aż po zaawansowane rozwiązania dedykowane.

Kilka słów na zakończenie

Dobra firma jest w stanie zapewnić nie tylko dobry hosting, ale także profesjonalne konsultacje. Doradca wyjaśni, jaki rodzaj hostingu będzie odpowiedni przy twoich planach obecności w sieci, bo to twoje potrzeby są najważniejsze. Weź pod uwagę rodzaj i skalę prowadzonej działalności. Najbardziej popularny hosting współdzielony na pewno sprawdzi się, jeśli prowadzisz małą firmę lub dopiero rozpoczynasz biznes w sieci. Dodatkową zachętą jest niska cena. Pamiętaj, że kiedy potrzeby rosną, hosting współdzielony może nie sprostać twoim oczekiwaniom. Kiedy prowadzisz dużą firmę gwarantowane zasoby serwerowe, stabilność oraz własne środowisko staną się niezastąpione.

Ognicom

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj