polski-zloty

Faktoring to usługa finansowania działalności gospodarczej, która polega na przekazywaniu środków przez faktora – firmę faktoringową. Do szerokiego grona usług faktoringu zaliczany jest też faktoring wymagalnościowy. Co warto o nim wiedzieć?

Na czym polega faktoring wymagalnościowy?


Klasyczna usługa faktoringu daje przedsiębiorcy dostęp do środków z wystawionej faktury już w ciągu jednego dnia. W przypadku faktoringu wymagalnościowego finansowanie odbywa się w inny sposób. Co to jest faktoring wymagalnościowy?

Faktoring wymagalnościowy jest usługą umożliwiającą przedsiębiorcy otrzymanie środków z wystawionej faktury w momencie, gdy dochodzi do przekroczenia terminu zapłaty przez kontrahenta. Również środki przekazywane są wtedy, gdy kontrahent zapłaci fakturę w terminie.

Wobec tego faktoring wymagalnościowy powoduje, że wystawca faktury otrzymuje należności na czas, przy czym terminem ich otrzymania jest termin zapłaty na fakturze albo też inny uzgodniony termin z firmą finansującą. To zatem główna różnica pomiędzy tym typem faktoringu a faktoringiem klasycznym, który pozwala na uzyskanie środków od razu.

Zalety i wady faktoringu wymagalnościowego


Do głównych zalet faktoringu wymagalnościowego zaliczane są:- Otrzymanie płatności za fakturę w momencie, gdy kontrahent nie opłaca jej we wskazanym terminie,- Zachowanie płynności finansowej w przypadku braku płatności za fakturę, co zmniejsza ryzyko powstania zatorów płatniczych i niewypłacalności,- Dostęp do dodatkowych usług firm faktoringowych – monitoring należności, kontrola kontrahentów, które obniżają ryzyko biznesowe,- Niskie koszty obsługi, ponieważ nie opłaca się odsetek, a jedynie marżę i prowizję dla firmy finansującej, co powoduje, że faktoring wymagalnościowy jest najtańszą formą faktoringu.

Wśród wad faktoringu wymagalnościowego znajdują się:- Środki otrzymywane są dopiero w momencie zapłaty kontrahenta lub wtedy, gdy mija termin płatności faktury albo inny termin zapłaty uzgodniony z faktorem – nie otrzymuje się ich zatem od razu,- Nie sprawdzi się w firmach, dla których ważne jest bieżące finansowanie działalności środkami z faktur.

Kiedy warto wybrać faktoring wymagalnościowy?


Ze względu na swój mechanizm działania faktoring wymagalnościowy nie będzie odpowiadał potrzebom każdego biznesu. Kiedy warto zdecydować się na taką usługę?

Polecany jest on firmom, które są w dobrej sytuacji finansowej, lecz chcą zapobiegać negatywnym skutkom braku zapłaty za faktury przez kontrahentów. Przykład takiego faktoringu to brak spłaty należności w terminie na fakturze, co generuje ryzyko zatoru płatniczego u sprzedawcy. Wtedy faktor przekazuje mu środki, więc może on bez problemów uregulować należności, na przykład podatki, zapłatę za towar i uniknąć niewypłacalności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj