Pomysł na sukces jest, biznesplan napisany, lokum pod działalność wynajęte, a formalności załatwione. Czego więc brakuje najczęściej młodym przedsiębiorcom? Pieniędzy na start. Pomocne mogą być dotacje na firmę, które pomagają w zakupie niezbędnego sprzętu, zatrudnieniu pracowników i płatności za działania marketingowe w pierwszych miesiącach na rynku.
Skąd brać dotacje?
Najpewniejszymi źródłami finansowania są te najbardziej oficjalne, a więc pochodzące bezpośrednio z instytucji państwowych lub unijnych. Wielu przedsiębiorców obchodzi je jednak z daleka, ponieważ odstraszają ich formalności związane z wypełnieniem i złożeniem wniosku oraz przedstawieniem szeregu niezbędnych dokumentów. Faktycznie dotacje z unii na firmę lub finansowanie firmy z funduszy urzędu miejskiego w ramach różnych programów mobilizacyjnych dla bezrobotnych może wydawać się początkowo drogą przez biurokratyczną mękę. W praktyce jednak sama procedura nie jest skomplikowana; jeśli przedsiębiorca ma dobry pomysł, potrafi go odpowiednio uargumentować i przedstawi profesjonalnie napisany biznesplan – bez problemu otrzyma urzędowe lub unijne dotacje na firmę.
Dotacja na start z urzędu pracy
Właściciele firm szukający sposobu finansowania dla swojej działalności najczęściej korzystają z dotacji udzielanych przez lokalne urzędy pracy. Koszt takiej pomocy może sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Warunki uzyskania dotacji nie są skomplikowane i dostępne praktycznie dla każdego. Dotacje urzędowe to idealne rozwiązanie dla mikroprzedsiębiorców i osób zaczynających na rynku z jednoosobową działalnością gospodarczą. Dla firm, które szukają większych pieniędzy, zatrudniają więcej pracowników lub startują na konkurencyjnych rynkach, lepszą opcją będzie dotacja z Unii na firmę.
Dotacja z Unii Europejskiej
Listę aktualnych programów pomocowych, na które otwarty jest nabór na wnioski, można znaleźć na stronie rządowej Funduszy Unijnych. Każdy program jest inny i dostosowany do grupy wnioskodawców, wśród których pojawiają się głównie:
- osoby po 45 roku życia
- długotrwale bezrobotne
- kobiety i niepełnosprawni
- osoby przed 30 rokiem życia
Kwota maksymalna dotacji nie przekracza najczęściej 40 tysięcy złotych.
Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Unia Europejska przeznacza miliardy złotych na wsparcie dla firm, niwelowanie różnic między przedsiębiorstwami, zdrową konkurencję i tworzenie nowych miejsc pracy. Dlatego firmy szukające dotacji najczęściej zyskują ją z programów otwieranych w ramach EFRG. Fundusz umożliwia nie tylko otrzymanie dotacji na unowocześnienie przedsiębiorstwa, uczynienie go bardziej ekologicznym i wydajnym albo na pozyskanie klientów na zagranicznym rynku. Oferuje też klasyczne pożyczki dla firm z tą różnicą, że warunki ich spłaty są od tych bankowych o wiele korzystniejsze, rozłożone w czasie i bardziej optymalne dla młodych firm, które nie mają jeszcze stałych dochodów. Dotacje obejmują zarówno pomoc dla nowych firm, które dopiero powstały, jak i dla istniejących przedsiębiorstw, których właściciele chcą je rozwijać, aby móc konkurować z innymi podmiotami i dostarczać klientom coraz lepsze produkty oraz usługi.