Dlaczego warto wdrożyć monitoring pojazdów w firmie?

0
206

Monitoring pojazdów to rozwiązanie, które wykorzystywane jest w coraz większej liczbie polskich firm. Nic dziwnego, systemy GPS w autach dostarczają ważnych danych i zwiększają bezpieczeństwo pojazdów oraz pracowników.

Nie tylko floty w dużych przedsiębiorstwach, ale nawet w małych firmach coraz częściej są nadzorowane przez monitoring GPS. Przedsiębiorcy szybko zdali sobie sprawę, że takie narzędzia skutecznie wspomagają menedżerów w efektywnym zarządzaniu parkiem samochodowym i ułatwiają optymalizowanie kosztów. Coraz częściej o samochodach korzystających z telematyki i satelitów mówi się, że to flota GPS.

Flota GPS – dlaczego warto?

Urządzenia umożliwiające monitoring pojazdów i wspomagające zarządzanie flotą pozwalają na zmniejszenie kosztów związanych z funkcjonowaniem floty. Wiele przykładów pokazuje, że tak nadzorowane samochody generują mniejsze wydatki, ponieważ flota GPS ułatwia nadzór nad zużyciem paliwa, pomaga analizować przejazdy i ustalać najlepsze trasy oraz umożliwia rozliczanie się z kierowcami według faktycznie przejechanych przez nich kilometrów. Monitoring pojazdów i telematyka dostarczają kompleksowych danych na temat struktury wydatków związanych z flotą. Dzięki temu menedżer floty lub inna osoba za nią odpowiedzialna otrzymuje wiarygodne dane, na podstawie których może podejmować ważne decyzje związane z obsadą kierowców i wykorzystaniem poszczególnych samochodów. Nie będzie nawet przesadą stwierdzenie, że dzięki GPS i systemom monitoringu menedżer nie musi działać na oślep, instynktownie, ale opiera się na rzeczywistych informacjach o funkcjonowaniu floty.

Z jakich rozwiązań korzystać?

Skoro używamy tu terminu flota GPS, od razu przychodzi na myśl wykorzystanie sygnału GPS do lokalizowania pojazdów. To najbardziej znana funkcja związana z monitoringiem pojazdów. Jednak renomowani producenci takich systemów (np. SATIS – https://www.satisgps.com/) oferują o wiele więcej rozwiązań opartych o GPS i telematykę, które można wykorzystać w zarządzaniu flotą. Tego rodzaju systemy można używać na przykład do monitoringu zużycia paliwa – dokonywany jest nie tylko pomiar spalania na wybranych trasach, ale również śledzone są tankowania. Innym przykładem jest wykorzystanie monitoringu do nadzorowania stylu jazdy kierowców, co z kolei pozwala wdrożyć ecodriving w firmie. Do tego monitoring GPS i telematyka pozwalają optymalizować trasy przejazdu, oddzielać kilometry przejechane służbowo od prywatnych itp.

Flota GPS to nowoczesne podejście do zarządzania parkiem samochodowym, to wykorzystanie innowacyjnych narzędzi i systemów IT do optymalizowania kosztów i zwiększania bezpieczeństwa aut oraz kierowców.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here