magazyn

Przedsiębiorstwa handlowo-usługowe lub niewielkie hale produkcyjne, w których zatrudnia się do kilkunastu pracowników, są motorem napędowym każdej gospodarki. Sukcesem w przypadku biznesu w tej skali jest przede wszystkim umiejętne inwestowanie oraz znalezienie balansu pomiędzy tym co realnie potrzebne w efektywnym prowadzeniu działalności, a tym co oferuje nam rynek. Spróbowaliśmy oszacować koszta zakupu i utrzymania przeciętnego wózka widłowego oraz opłacenia jego operatora w skali miesiąca. Jak to przekłada się na efektywność? Zastanówmy się wspólnie.

Wózek widłowy wraz z osprzętem

Tutaj przedsiębiorca staje przed pierwszym bardzo ważnym dylematem. Zakupując używany wózek widłowy musimy liczyć się z wydatkiem średnio około 6 000 euro netto. Jest to jednak, zupełnie analogicznie jak kupowanie używanego samochodu, nieco ryzykowne. Jeśli mamy w planach dużą eksploatację pojazdu, weźmy pod uwagę koszta serwisowania i wymiany części. W takim przypadku może okazać się, że lepiej zapłacić wyższą cenę jednostkową za wózek widłowy, który będzie posiadał gwarancję i będzie objęty pełną usługą serwisową.

Jak w przypadku każdego zakupu o jakości, nawet użytkowanego wózka widłowego, świadczy jego producent. Przeglądając serwisy z używanymi wózkami widłowymi znaczną część stanowiły pojazdy o napędzie typu LPG. Jeśli chodzi o marki to w czołówce plasują się Linde, Still, choć nie brakuje też takich producentów jak Toyota czy Jungheinrich. Podstawowymi parametrami przy wyborze jest udźwig, wysokość podnoszenia, typ masztu oraz właśnie rodzaj napędu.

Przy zakupie nowego wózka widłowego starajmy się unikać pośredników i dystrybutorów. Jeśli producent posiada samodzielny punkt obsługi klienta, to mamy gwarancję niższej ceny oraz w większości przypadków także bardziej fachową pomoc w doborze wózka oraz sposobie rozliczenia. Przed zakupem dobrze jest zrobić odpowiednie pomiary, wytyczyć ciągi komunikacyjne i przeanalizować czy wybrany wózek widłowy w ogóle sprawdzi się w warunkach naszej hali.

Podsumowując: Zakup używanego wózka widłowego jest kilkukrotnie tańszy od nowego pojazdu. Nie uwzględnia jednak ceny serwisowania, wymiany części oraz doradztwa technicznego. Warto natomiast poszukać firmy, która nie tylko umożliwi nam zakup używanego wózka widłowego, ale jednocześnie świadczy usługi regularnego serwisowania oraz naprawy wózków. Bardzo często tego typu transakcja, w kontekście ostatecznego rozrachunku wygląda bardzo korzystnie. Więcej na ten temat doczytacie na stronie Dunpol.com.pl – niewielkiej firmie zajmującej się sprzedażą, ale jednocześnie regularnym serwisem oraz naprawą wózków widłowych.

wozek widłowy
Fot. Wózki widłowe na magazynie
Zatrudnienie operatora wózka widłowego

W firmach o umiarkowanym ruchu towarów wózek widłowy to element z jednej strony niezbędny do transportu gabarytów, z drugiej zaś często będący w stanie spoczynku. Zatrudnienie człowieka wyłącznie do operowania takim pojazdem jet nieuzasadnione ekonomicznie. W takich przypadkach warto rozważyć w swoim przedsiębiorstwie stanowisko magazyniera. Jeśli osoba odpowiedzialna za ruch towaru w firmie nie posiada odpowiednich uprawnień, warto pomyśleć o podniesieniu kwalifikacji pracownika, poprzez dodatkowy kurs (na konkretny typ wózka to koszt rzędu 300-400 złotych netto). Uprawnienia pozwolą magazynierowi w razie potrzeby użyć wózka do pracy w magazynie lub na hali produkcyjnej.

Jeśli działalność uwzględnia stałą obsługę wózka warto poszukać pracownika. Człowiek z kwalifikacjami i doświadczeniem jest w tej chwili bardzo cenny na rynku pracy. Musimy zatem liczyć się z tym, że operator wózka widłowego, szczególnie w cyklu pracy zmianowej, będzie pobierał wynagrodzenie w wysokości około 4 000 zł brutto.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj