ulga-za-dojazd-do-pracy

Dojazd do pracy bywa nie tylko uciążliwy, ale często również kosztowny. Jeśli mamy do niej blisko możemy z powodzeniem dotrzeć tam pieszo lub dojechać rowerem, problem zaczyna się jednak wtedy, gdy dzieli nas większa odległość. Niezależnie jaki środek transportu wybierzemy, będzie to wiązało się z odczuwalnym brakiem w naszym portfelu. Istnieje jednak możliwość odzyskania przynajmniej części tych pieniędzy.

Dojazd do pracy – jak odliczyć od podatku?

Sposobem, który pozwoli na rekompensatę ponoszonych kosztów jest ulga za dojazd do pracy. Możemy ją uwzględnić w zeznaniu podatkowym, które każdego roku składamy do urzędu. Dzięki temu będziemy mogli uzyskać zwrot podatku, ponieważ zmniejszy się faktyczna podstawa opodatkowania. Warto nadmienić, że ulga przysługuje niezależnie od miejsca zamieszkania, a także środka komunikacji, jaki zdecydujemy się wybrać.

Komu przysługuje ulga za dojazdy do pracy?

Interesująca nas kwestia została uregulowana przez polskie prawo podatkowe w ustawie o podatku od osób fizycznych, która wskazuje na ulgi, z jakich podatnicy mogą korzystać przy składaniu dokumentu PIT. Maksymalnie przysługuje nam 3000 zł lub 3600 zł w skali roku. Od czego zależy ta wysokość? Niższa ulga, wynosząca miesięcznie 250 zł przysługuje tym, którzy dojeżdżają do pracy w obrębie tej samej miejscowości, natomiast osoby, które podróżują w tym celu między dwoma różnymi miejscowościami mogą miesięcznie odliczyć 300 zł. Jest to stawka maksymalna i właśnie tyle może uwzględnić w swojej deklaracji podatkowej osoba, która korzysta z samochodu. W przypadku pracowników podróżujących komunikacją zbiorową górny limit nadal obowiązuje, ale muszą wykazać swoje koszty zakupionymi biletami, a jeśli łączna kwota jest niższa niż 300 zł, wtedy odliczyć mogą dokładnie tyle ile wykazują bilety.

Należy pamiętać, że ulga za dojazd do pracy nie przysługuje w stosunku do tych wydatków, za które otrzymaliśmy zwrot kosztów dojazdu, a także w wypadku, gdy korzystaliśmy z przysługującego nam dodatku za rozłąkę, który również odbiera nam prawo do odliczenia kosztów za dojazd do pracy.

Więcej niż jedna praca

Co w przypadku, gdy pracujemy w więcej niż jednym miejscu zatrudnienia? Czy przysługuje nam analogiczna ulga za dojazd do pracy? Nie do końca. Prawo podatkowe uwzględnia taką sytuację, jednak nakłada na podatnika pewnie ograniczenia w tym zakresie. Za pracę w dwóch różnych miejscach nie będzie nam przysługiwać podwójna ulga, lecz jedynie wyższy limit odliczenia. Jeśli dojeżdżamy do pracy w tej samej miejscowości, wtedy przysługiwać nam będzie 4500zł, natomiast w przypadku podróży pomiędzy różnymi miejscowościami limit zwiększy się do 5400zł.

Znajomość prawa bez wątpienia działa na korzyść podatnika, dlatego warto tę wiedzę zdobywać – więcej użytecznych informacji dostarczy Poradnik Przedsiębiorcy. Dzięki temu będziemy mogli zrekompensować ponoszone wydatki i odzyskać przynajmniej część pieniędzy, które stanowią nieodłączny koszt ponoszony w celu wykonywania pracy zarobkowej. Wiedza o przysługujących ulgach pozwoli również samodzielnie wypełnić formularz PIT uwzględniając wszystkie przysługujące nam odliczenia, dzięki czemu nie będziemy musieli korzystać z usług profesjonalisty – a to kolejna oszczędność.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj