Rejestr

Zmiana samochodu na nowy to sporo formalności. Po pierwsze, związanych ze znalezieniem, zakupem i zarejestrowaniem nowego pojazdu. Po drugie, tych wymaganych przy sprzedaży samochodu. Nie wystarczy jedynie umowa kupna-sprzedaży auta podpisana z nowym właścicielem. Należy dopełnić formalności wymaganych przez polskie prawo. Jedną z nich jest zawiadomienie o zbyciu pojazdu odpowiednich instytucji. Sprawdź, co musisz zrobić po sprzedaży pojazdu, by spać spokojnie.

Konieczna formalność – zgłoszenie zbycia pojazdu


Po udanej sprzedaży samochodu zmienia się jego właściciel, co powoduje szereg zmian w kwestiach dokumentacji. Ostatecznie, używanie samochodu związane jest z kilkoma instytucjami, m.in. Wydziałem Komunikacji czy ubezpieczycielem. Zanim nowy kierowca wyruszy w trasę pojazdem, sprzedający musi powiadomić dwie instytucje:

Zawiadomienie o zbyciu pojazdu Wydziału Komunikacji jest wymagane przez polskie prawo, więc powinieneś zrobić to w pierwszej kolejności. Obowiązek ten spoczywa na byłym właścicielu, ale jeśli nie jesteś w stanie zrobić tego fizycznie, istnieje inna opcja. Zgłoszenie sprzedaży samochodu w Wydziale Komunikacji może się odbyć za pośrednictwem pełnomocnika wyznaczonego przez dotychczasowego właściciela.

Jakich dokumentów wymaga zgłoszenie zbycia pojazdu? Nieodzowny jest sam wniosek o zbyciu pojazdu, jego wzór możesz znaleźć w internecie. Do wniosku należy dołączyć kopię umowy kupna-sprzedaży samochodu i mieć ze sobą dokument tożsamości. Jeśli samochód był zarejestrowany na firmę, wymagany jest także stosowny wypis z KRS. Zawiadomienie o zbyciu samochodu jest bezpłatne, nie niesie żadnych kosztów.

Drugi obowiązek, wynikający z art. 32 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, to zgłoszenie zbycia pojazdu towarzystwu ubezpieczeniowemu. Chodzi oczywiście o firmę, w której było wykupione ubezpieczenie OC sprzedawanego samochodu. Na złożenie takiego zawiadomienia sprzedający ma 14 dni. Co powinno się w nim znaleźć? Wszystkie dane byłego właściciela oraz nabywcy – PESEL, imię i nazwisko, adres zameldowania. Chociaż podanie danych nabywcy może się wydać naruszeniem jego prywatności, w tym przypadku jest konieczne i usprawiedliwione przez prawo.

Zgłoszenie zbycia pojazdu to nie wyrejestrowanie samochodu po sprzedaży


Właściciele samochodu często mają przeświadczenie, że po jego sprzedaży spoczywa na nich obowiązek wyrejestrowania pojazdu. Polskie prawo wymaga tego tylko w szczególnych sytuacjach, na przykład zbycia auta za granicę lub do punktu zbierającego pojazdy. W innych przypadkach wyrejestrowanie pojazdu po sprzedaży nie jest wymagane.

Wspomniane wcześniej zawiadomienie o zbyciu pojazdu jest wymogiem nałożonym na kierowcę przez polskie prawo, ale często bywa mylone z wyrejestrowaniem. Jeśli zawiadomiłeś Wydział Komunikacji oraz ubezpieczyciela, to koniec formalności. Nie jest konieczne wyrejestrowanie samochodu po sprzedaży, które dodatkowo jest obciążone opłatą 10 złotych i nie należy mylić tych pojęć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj