swiadczenia wypadkowe

Poruszając się autem po naszych drogach, jesteśmy narażeni na różnego typu zdarzenia losowe, których przebiegu i skutków nie sposób przewidzieć. Do takich bez wątpienia należy sytuacja, w której sprawca kolizji lub wypadku w sposób absolutnie nieuzasadniony oddala się z miejsca zdarzenia. Ogromny stres, niemoc, niepewność… Co robić dalej? Są proste metody na to, by się przed tym ustrzec. Jedną z nich zakup dobrego pakietu ubezpieczeń dobrowolnych.

Czemu sugestia dotyczy akurat pakietu ubezpieczeń dobrowolnych? Przede wszystkim dlatego, że – jeśli nie mamy danych sprawcy (w stresie zapomnieliśmy zapisać jego numery rejestracyjne) – to nie mamy możliwości dochodzenia swoich roszczeń z jego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej OC. Pozostają wtedy dwie drogi postępowania.
Odszkodowanie z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego
Na mocy ustawy z 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (UFG) w Polsce funkcjonuje instytucja, która zajmuje się m.in. likwidacją szkód komunikacyjnych w dwóch zasadniczych przypadkach:
1)      gdy sprawca kolizji lub wypadku nie posiada obowiązkowego OC,
2)      w razie gdy sprawca ucieka z miejsca zdarzenia i pozostaje nieznany (nie udaje się go ustalić również w wyniku przeprowadzonego przez policję dochodzenia).
Punkt drugi zawiera jednak pewne obostrzenia. UFG w takim przypadku likwiduje tylko szkody osobowe, czyli te związane z utratą zdrowia. Szkody dotyczące mienia pokrywa zaś jedynie wtedy, gdy na skutek wypadku doszło do obrażeń ciała u któregokolwiek z jego uczestników, a uszczerbek na zdrowiu trwał dłużej niż 14 dni. Wynika z tego, że za szkody będące następstwem wypadku, w którym nikt nie odniósł obrażeń – a jego sprawca uciekł – nie należy nam się żadne odszkodowanie. Naprawę pojazdu musimy wtedy przeprowadzić z własnych pieniędzy. Stanie się tak, rzecz jasna, jedynie wówczas, gdy wcześniej nie zabezpieczymy się polisą autocasco.
Jakie zatem czynności powinniśmy podjąć, by w ogóle myśleć o ubieganiu się o odszkodowanie z UFG? Przede wszystkim musimy:
-niezwłocznie wezwać policję, która sporządzi odpowiedni protokół,zabezpieczyć dowody zdarzenia (ważne mogą być zeznania świadków), -zgłosić szkodę do firmy ubezpieczeniowej (to ona w porozumieniu z UFG przeprowadzi likwidację szkody), dostarczyć dokumenty niezbędne do wyceny szkody przez firmę ubezpieczeniową.
 
Odszkodowanie z ubezpieczenia autocasco
W znacznie lepszej sytuacji są posiadacze dobrowolnego ubezpieczenia AC. Oni nie muszą się martwić, czy UFG uzna ich szkodę i wypłaci należne świadczenie. Powinni jednak, jeszcze przed zakupem polisy, przestudiować zakres ubezpieczenia AC (w tym Ogólne Warunki Ubezpieczenia, OWU), by przekonać się, czy ich produkt pokryje koszty naprawy pojazdu uszkodzonego w wyniku wypadku, w którym sprawca zbiegł.
O ile zakup ubezpieczenia OC jest obowiązkowy i polisa po 12-miesięcznym okresie jej ważności samoczynnie się przedłuży – można ją też wypowiedzieć, w czym pomocny jest generatora wypowiedzenia OC wypowiadamoc.pl, i wykupić OC u innego ubezpieczyciela – o tyle o dobrowolne AC na każdy kolejny roku użytkowania pojazdu powinniśmy zadbać sami. Można dzięki temu uniknąć przykrych i kosztownych niespodzianek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj