Ubezpieczenie OC to obowiązek każdego właściciela pojazdu. Jeżeli kierowca nabywa nowe auto, musi pamiętać o dopełnieniu tego obowiązku. Warto więc poznać najważniejsze informacje dotyczące polisy OC.
Ubezpieczenie OC jest polisą, do wykupienia której obliguje ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Dotyczy to każdego zarejestrowanego samochodu – bez względu na rocznik, markę czy model.
Ubezpieczenie OC chroni sprawcę przed finansowymi skutkami kolizji / wypadku
Konieczność wykupienia ubezpieczenia OC nie jest kaprysem ustawodawcy, towarzystw ubezpieczeniowych czy Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG). Obowiązek posiadania tej polisy tak naprawdę leży w interesie kierowców. Czasami bowiem wystarczy chwila nieuwagi, by spowodować kolizję, w efekcie której osoba pokrzywdzona doznaje szkody – uszczerbku na zdrowiu lub uszkodzenia mienia. Dzięki polisie OC, ubezpieczyciel przejmuje od sprawcy odpowiedzialność za wyrządzone straty, zobowiązując się do wypłaty należnego odszkodowania. Odszkodowania, które – w razie śmierci osoby pokrzywdzonej – może oscylować w granicach nawet kilku milionów złotych. Gdyby nie OC, sprawca zmuszony byłby pokryć odszkodowanie z własnego budżetu.
Brak ubezpieczenia to konsekwencje finansowe
Poruszanie się nieubezpieczonym pojazdem to nie tylko ryzyko skutkujące wypłatą odszkodowania z „własnej kieszeni”, gdy dojdzie do kolizji / wypadku. To także kary finansowe nakładane przez UFG. Ich wysokość zależna jest od okresu pozostawania pojazdu bez ubezpieczenia – maksymalnie można zapłacić 3700 zł wówczas, gdy ciągłość ubezpieczenia przekracza 14 dni.
Kiedy należy wykupić ubezpieczenie OC?
Polisę OC należy wykupić zawsze po nabyciu pojazdu. To ważne, by ubezpieczenie było aktywne w dniu, w którym rozpoczynamy korzystanie z samochodu.
Warto przy tym pamiętać, że raz wykupione ubezpieczenie obowiązuje przez okres 12 miesięcy (wyjątek stanowią krótkoterminowe polisy OC dedykowane przede wszystkim samochodom zabytkowym, samochodom wystawionym w komisie). Oznacza to, że przed końcem trwania umowy, należy wypowiedzieć ją i podpisać nową – z innym ubezpieczycielem. Jeśli ubezpieczający tego nie dokona, wówczas polisa zostanie przedłużona automatycznie.
Kiedy nabywca nie musi kupować OC?
Chociaż wykupienie ubezpieczenia OC spoczywa na każdym nowym właścicielu pojazdu, istnieją przypadki, kiedy nabywca zwolniony jest z tego obowiązku. Dotyczy to zakupu samochodu używanego z nadal ważną polisą. Nowy właściciel nie musi rezygnować z wykupionego ubezpieczenia, mogąc z niego korzystać do czasu wygaśnięcia umowy z ubezpieczycielem. Dopiero po tym okresie zobowiązany jest do wykupienia nowej polisy – warto o tym pamiętać, bo takie ubezpieczenie nie zostaje automatycznie przedłużone.
W pozostałych przypadkach koniecznością jest obliczenie OC i wykupienie obowiązkowego ubezpieczenia.
Porównaj oferty i wykup polisę
Obliczenie OC to pierwszy krok w stronę wyboru najkorzystniejszego ubezpieczenia. Warto porównać oferty kilku towarzystw ubezpieczeniowych, a następnie wybrać najtańszą polisę. Będzie ona obejmować taki sam zakres ubezpieczenia jak polisa najdroższa. W tym przypadku można więc wybrać najniższe obliczenie OC.