Twój e-PIT – dlaczego warto sprawdzić?

0
200

Wszyscy wiemy, że każdy z nas ma obowiązek każdego roku rozliczać się w Urzędzie Skarbowym ze swoich dochodów. Niezależnie od tego czy pracujemy na etacie czy prowadzimy własną działalność gospodarczą. Plusem w tej sprawie jest to, że w obecnych czasach możemy to zrobić przy pomocy Internetu, nie musząc odwiedzać Urzędu Skarbowego.

Tego typu rozwiązanie pozwala nam w łatwy sposób za pomocą przeglądarki internetowej wygenerować rozliczenie pit online, a następnie po jego zaakceptowaniu wysłać do odpowiedniego urzędu. Wszystko to zawarte jest w jednym narzędziu „e-pit” umożliwiającemu pobranie gotowej deklaracji podatkowej w formie elektronicznej. Podatnik nie musi składać żadnego wniosku w tej sprawie. Nie trzeba nawet wychodzić z domu, aby spełnić swój obowiązek.

Są jednak sytuacje, w których można, a czasem trzeba i warto przed wysłaniem PIT-u do Urzędu Skarbowego sprawdzić czy wszystko w porządku. Można to zrobić dzięki usłudze Twój e-PIT. Dzięki tej usłudze rozliczenie PIT może być bardzo łatwe, nawet jeśli nie znasz się na PIT-ach. Nie trzeba przepisywać wszystkich danych. Dzięki platformie możemy zdecydować czy chcemy uzupełnić swoje zeznanie podatkowe czy pozostawimy je w formie wypełnionej przez Urząd. Wystarczy wczytać PIT, sprawdzić poprawność oraz aktualność wszystkich danych wraz z uzupełnieniem wszystkich przysługujących kosztów, odliczeń i ulg, aby wybrać optymalną formę rozliczenia.

Po skorzystaniu z usługi Twój e-PIT ewentualny zwrot podatku nastąpi po około 45 dniach od zaakceptowania zeznania. Na zwrot podatku PIT mogą liczyć podatnicy, którzy wpłacili na podatek dochodowy kwotę wyższą niż ta, która wymagana jest w ostatecznym rozliczeniu. W przypadku niedopłaty istnieje możliwość automatycznego przekierowania i zlecenia przelewu na stronie banku i dopłacenie zaległej kwoty przed ostatecznym terminem rozliczenia się z Urzędem Skarbowym. W przypadku deklaracji złożonej papierowo Urząd Skarbowy ma na zwrot 90 dni. Jest to dodatkowy plus tego typu rozwiązania, gdyż zwrot pieniędzy otrzymamy w krótszym czasie niż przy standardowym sposobie składania PIT. Docelowo zapewne tego typu rozwiązanie stanie się standardem wśród osób składających roczne zeznanie podatkowe.

Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania umożliwiającego wysłanie rozliczenia rocznego do Urzędu Skarbowego drogą internetową jest przede wszystkim jego łatwość obsługi. Program prowadzi krok po kroku co należy wykonać i nie potrzebne są umiejętności programistyczne. Wystarczy znajomość obsługi komputera i przeglądarki internetowej.

Przy okazji warto przypomnieć, że przy rozliczeniu podatku dochodowego można przekazać swój 1%. Kwota ta wędruje z budżetu państwa na rzecz organizacji prowadzącej działalność prospołeczną. Dla podatnika przekazanie 1% nie wiąże się z żadnym dodatkowym obciążeniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here