Profesjonalne nazewnictwo zawsze stanowi problemy, szczególnie to z branży finansowej – pełne skrótów, zapożyczeń i obcojęzycznych terminów. Kontrakty walutowe, wiążące się z ryzykiem kursowym, można zabezpieczyć różnego rodzajami transakcjami, których nazwy brzmią niezwykle tajemniczo. Czy różnią się od siebie transakcje SPOT i FORWARD?
Rynek walutowy i jego instrumenty
Miejsce, w którym krzyżują się popyt i podać na waluty różnych państw to właśnie rynek walutowy. Określa on jednocześnie reguły i warunki zawierania transakcji oraz czynności do nich prowadzące. Transakcje walutowe składające się na obroty rynku walutowego to z jednej strony te zawierane przez banki i instytucje finansowe, a z drugiej przez przedsiębiorstwa i osoby fizyczne. Można go podzielić na rynek natychmiastowy i terminowy, na który składają się odpowiednio transakcje: spot (natychmiastowe) oraz forward, swap, futures i opcje walutowe. Różnice pomiędzy nimi są bardzo znaczące, lecz nie każdemu znane, a robiąc międzynarodowe transfery pieniędzy powinniśmy je rozróżniać. Portale oferujące tanie przelewy międzynarodowe dają zwykle wybór między transakcją Spot i Forward – na czym one polegają?
Spot, czyli natychmiast
Transakcje Spot to takie, które rozliczyć można w ciągu maksymalnie dwóch dni roboczych od zawarcia kontraktu. Polega na określeniu kursu kupna/sprzedaży przedmiotu kontraktu po ustalonej cenie i dostarczenia go. Transakcje te są najprostszym i najpowszechniejszym instrumentem walutowym. Wykorzystywane przez podmioty, którym zależy na czasie dostawy – muszą jak najszybciej kupić lub sprzedać walutę.
Forward
Kontrakty Forward oznaczają zobowiązanie do zakupu lub sprzedaży jednej waluty za drugą. Wyznaczony jest pewien termin w przyszłości, w którym ma to nastąpić, a kurs uzgadniają obie strony transakcji w momencie jej zawarcia. Transakcje te rozlicza się w okresie dłuższym niż dwa dni robocze obowiązujące w Spot. Nabywca kontraktu (np. przedsiębiorca) zajmuje pozycję krótką może sprzedać przyszłe wpływy w ustalonym terminie w przyszłości, natomiast wystawca (np. bank) zajmujący pozycję długą, ma możliwość nabycia waluty obcej w potrzebnej mu ilości, aby uregulować przyszłe zobowiązania.
Spot czy Forward – który typ zabezpiecza?
Transakcje Spot nie zabezpieczają przed ryzykiem walutowym, a kursy podawane są na podstawie bezpośrednich notowań. W przeciwieństwie do nich, Forward to jeden ze sposobów ograniczenia ryzyka kursowego. Kurs wymiany w tym przypadku jest zabezpieczany w dniu zawarcia kontraktu według aktualnego notowania i nie może się zmienić niezależnie od sytuacji na rynku walut. Transakcje Forward najczęściej zawierane są na regularne odcinki czasu: tydzień, 2 tygodnie, miesiąc, kwartał, rok. Jednak większość banków umożliwia zawieranie tych transakcji na indywidualnie ustalone terminy.
Decydując się na transakcje walutowe, należy wcześniej zapoznać się z ich rodzajami. Zabezpieczenie się przed ryzykiem kursowym może w dużym stopniu wpłynąć na obniżenie kosztów transakcji, dlatego też jest takie ważne. W przypadku niepewności, zawsze warto skonsultować się z doradcą z banku lub portalu, który przedstawi wszystkie możliwości.