luno

Kryptowaluta to inaczej mówiąc waluta kryptograficzna czyli innowacyjny system księgowy. Jedną z głównych cech kryptowaluty jest to, że działa jak wirtualna waluta.

Osoba posiadająca kryptowalute przechowuje ją na swoim komputerze lub na przykład w smartfonowej aplikacji w tzw. portfelu, do którego dostęp ma tylko ona. Każda kryptowaluta ma unikalny kod, w którym zawarte są informacje zapobiegające jej kopiowaniu czy ponownemu wydatkowaniu. Operacje kryptowalutami opierają się na technice szyfrowania danych, która służy do weryfikacji transakcji oraz tworzenia nowych jednostek, zwanych monetami. Jakie są więc plusy i minusy transakcji kryptowalutami?

Najważniejszym plusem kryptowaluty jest wygoda jej użytkowania. Bitcoiny nie są przetwarzane w trakcie transakcji przez innych pośredników. Przy międzynarodowej wymianie handlowej, która bazuje na tradycyjnym pieniądzu spore koszty generuje przewalutowywanie. Ponadto przelane Bitcoiny trafiają szybko na docelowe konto niezależnie od tego z jakich krajów uczestnicy biorą udział w transakcji. Można więc stwierdzić, że operowanie kryptowalutą jest bezpieczne, a na pewno znacznie pewniejsze od przelewów za pomocą klasycznych kont pieniężnych.

Jedną z technologii wykorzystywanej do przeprowadzania transakcji jest blockchain. Jest to typ rozproszonej bazy danych, którą wykorzystuje się do księgowania stale rosnącej liczby rekordów nazywanych blokami. Każdy z nich zawiera kompletny rejestr, który jest udostępniany użytkownikom transakcji. Do przeprowadzenia transakcji nie wykorzystuje się centralnej bazy danych. Technologia blockchain umożliwia weryfikację transakcji oraz utrudnia przeprowadzenie cyberataku, dlatego że nie ma w sieci jednego miejsca, w którym baza jest przechowywana.

Ważnym punktem transakcji kryptowalutami jest fakt,że zapewniają one godną zaufania anonimowość. Anonimowość kryptowalut jest jednak kwestią, która często wywołuje spory. Przez niektórych może być bowiem uznawana za atut, a przez innych za wadę. Brak informacji dotyczącej użytkowników może sprawić różne wątpliwości związane z kwestiami podatkowymi, legalnością pochodzenia pieniędzy lub celowym ukrywaniem tożsamości. Jest to jeden z powodów, dla których przestępcy nie są głównymi użytkownikami sieci Bitcoin.

Transakcje kryptowalutą taką jak na przykład Bitcoin można wykorzystać w handlu interentowym. Pierwszym krokiem jest założenie portfela, który konieczny do ich gromadzenia. Można zrobić to za pomocą serwisu internetowego lub aplikacji. Następnym krokiem jest umieszczenie na stronie e-sklepu modułu mikropłatności Bitcoinami. Do tej pory powstało wiele tego rodzaju usług. Jednakże istnieją spekulacje, że postawienie na płatności Bitcoinami w e-commerce to śmiały, a przy tym ryzykowny ruch.

Warto zwrócić uwagę również na rozliczenie podatku z transakcji kryptowalutami. W rocznym zeznaniu podatkowym PIT należy wykazać również przychody ze sprzedaży lub zamiany kryptowalut takich jak bitcoin, litecoin czy ether. Wskazujemy skutki obrotu kryptowalutami w podatku dochodowym od osób fizycznych, od towarów i usług oraz od czynności cywilnoprawnych.

Należałoby zwrócić również uwagę na czas transakcji oraz bezpieczeństwo. W przypadku tradycyjnych przelewów bankowych operacja transferu środków może trwać nawet do 24 godzin. Natomiast transakcje i przelewy za pomocą kryptowalut odbywają się obecnie niemal natychmiastowo. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo to również można dostrzec różnicę. Transakcje online za pomocą bankowości internetowej narażone są na ataki hackerów. Poza tym wartość waluty nieodporna jest na zewnętrzne manipulacje.Tymczasem w przypadku kryptowalut transakcje online są praktycznie nie do przejęcia przez hackerów i nie da się manipulować samą walutą.