rozliczenie-skladki-zdrowotnej

Przedsiębiorcy od 2022 roku muszą pamiętać o naliczaniu składki na ubezpieczenie zdrowotne. Jej wysokość jest zależna od przychodów lub dochodów, co wiąże się z wybraną formą opodatkowania. Co ciekawe, przepisy prawne nie zawsze są jednoznaczne z przepisami podatkowymi, co wzbudza wiele wątpliwości. Dodatkowo wprowadzone zostało, poza miesięcznym rozliczeniem, także rozliczenie roczne składki zdrowotnej. Czym jest takie rozliczenie? Jak dodać roczne rozliczenie składki zdrowotnej 2022?

 

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2022 rok

Czym jest roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2022 rokJak już wiemy, przedsiębiorcy dokonują comiesięcznych rozliczeń, z kolei na koniec roku muszą także wykonać rozliczenie roczne. Dotyczy do przedsiębiorców, którzy stosują:

  • Podatek liniowy
  • Skalę podatkową
  • Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Bardzo ważne jest to, że roczne rozliczenie składki zdrowotnej odbywa się na druku ZUS DRA lub RCA za kwiecień 2023. Ta kwestia jest znacząco dla osób, które prowadzą spółkę jawną, partnerską, cywilną lub jednoosobową działalność. Ponadto, obowiązek spoczywa nawet na przedsiębiorcach, którzy zlikwidowali lub zawiesili działalność w 2022 lub 2023 roku. 

Roczne rozliczenie składki – jak dodać?

Jak wygenerować roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2022 rok? W tym celu przechodzimy do zakładek: Start-ZUS-Deklaracje rozliczeniowe-Dodaj deklarację. Formularz za kwiecień podzielony jest na miesięczne składki ZUS i roczne rozliczenie składki zdrowotnej. Deklaracja ZUS DRA sprawia, że wypełnimy formularz ZUS DRA w części dotyczącej rozliczenia miesięcznego. Z kolei Roczne rozliczenie składki zdrowotnej, po kliknięciu Zapisz, spowoduje otworzenie okna generatora rocznej składki zdrowotnej za poprzedni rok. Złożenie deklaracji w formie elektronicznej to ogromne ułatwienie dla każdego przedsiębiorcy. Przydatne informacje na ten temat znajdziemy w serwisie wfirma.pl.

 Co jeszcze warto wiedzieć?

Dopłatę składki trzeba dokonać w tym samym terminie, co płatności składek za kwiecień, czyli do 20 maja 2023. Natomiast gdy mamy do czynienia z nadpłatą, automatycznie jest okna zaliczona na poczet przyszłych płatności. Poza tym przedsiębiorca może też złożyć wniosek o zwrot tej wartości przez PUEZUS do 31 maja. Czy można złożyć roczne rozliczenie składki zdrowotnej z małżonkiem? Trzeba wiedzieć, że nie ma takiej możliwości. Rozliczenie jest sporządzane indywidualnie dla danej osoby. 

W 2023 roku przedsiębiorcy po raz pierwszy składają roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne. Jest to rozwiązanie, które pozwala ustalić wysokość składki ubezpieczenia zdrowotnego za 2022 na bazie przychodów. Plusem jest to, że możemy się dowiedzieć, czy przysługuje nam zwrot składki, czy też musimy uregulować należność do ZUS-u. Do kiedy złożyć roczne rozliczenie składki zdrowotnej? Przepisy wskazują, że niezbędny dokument trzeba przekazać najpóźniej do 22 maja 2023 roku. Jest to termin, który trzeba mieć na uwadze, bez względu na wybraną formę opodatkowania. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj