Rewolucja w płatnościach – płać BLIK-iem!

platnosci mobilne

Gdy wprowadzono karty płatnicze do kont bankowych, wydawało się, że już prościej być nie może. Wystarczy przecież tylko założyć rachunek do konta, otrzymać kartę, uaktywnić ją i nadać jej PIN, powtarzany później przy każdej płatności… A potem wprowadzono BLIK – i oto płatności stały się jeszcze prostsze!


BLIK – jeszcze prościej!


            Banki dążą do tego, aby płacenie za zakupy w sklepach stacjonarnych, kupowanie biletów w kinie przez internet czy opłacanie konta premium na kanałach z serialami online było maksymalnie bezpieczne i wygodne. Płatności kartą lub za pomocą bankowości elektronicznej są sporym uproszczeniem dla transakcji bezgotówkowych. Wymagają jednak podawania PIN-u czy numeru karty i często nie gwarantują pełnej kompatybilności konta bankowego z systemem płatności online. BLIK to system płatności elektronicznych, który nie wymaga logowania ani podawania PIN-u karty. Poprzez aplikację mobilną generuje się podczas każdorazowej płatności kod BLIK, który należy wprowadzić do terminala, bankomatu lub na stronę internetową. Tym sposobem nie trzeba mieć przy sobie karty, a zakupy można zrobić nawet, wychodząc z psem bez portfela w kieszeni – tylko z samym smartfonem.


            Czy BLIK jest bezpieczny?


            W banku BNP Paribas możliwe jest połączenie swojego konta bankowego z aplikacją mobilną BLIK i korzystanie z wygodniejszej formy opłacania swoich codziennych wydatków. System ten zaaprobowało wiele młodych osób, nie tylko klientów BNP Paribas, lecz także wielu innych banków na świecie. System generuje 6-cyfrowy kod, dzięki któremu można potwierdzić swoją płatność. Nasuwa się więc pytanie, czy takie rozwiązanie jest bezpieczniejsze niż używanie karty do konta? Tak, ponieważ kod wyświetlany jest tylko przez około 1,5 minuty, a w niektórych przypadkach jeszcze krócej. Gdyby nawet ktoś podejrzał kod, nie jest w stanie go wykorzystać do innej transakcji! Należy jednak uważać, ponieważ uaktywnili się oszuści, którzy wyłudzają BLIK do swoich transakcji, podając się za znajomych czy członków rodziny, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej. W przypadku kradzieży lub zgubienia telefonu złodziej najpierw musiałby przebić się przez barierę kodu zabezpieczającego na telefon, a do tego PIN do autoryzacji transakcji BLIK. Przydatne może być jednak ustawienie limitu ilościowego i kwotowego zakupów, których można dokonać jednego dnia, co w przypadku kradzieży i ewentualnego odblokowania PIN-ów może ograniczyć straty finansowe.


            Kiedy przyda się BLIK?


            Wiele sklepów internetowych, portali aukcyjnych oraz stron z filmami wideo online udostępnia możliwość płacenia za usługi i produkty w bardzo zróżnicowany sposób. Jest to ukłon w stronę klientów. Pozwalając im płacić dowolną metodą transakcji, łatwiej jest zachęcić do zakupów drogą online, która ma bardzo wiele zalet. BNP Paribas, jak wiele banków, również oferuje tę metodę płatności, jako alternatywę do posługiwania się kartą. Dzięki BLIK-owi wiele osób ma łatwiejszy dostęp do zakupów online. Niektórzy nie wyobrażają sobie życia bez swojego smartfona i prędzej wyjdą z domu bez portfela niż bez niego – to głównie dla nich stworzono BLIK, którym można płacić, mając w ręku jedynie telefon.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here