BMW

Coraz częściej można usłyszeć, że nie tylko przedsiębiorcy decydują się na wzięcie samochodu w leasing. Obecnie coraz więcej osób prywatnych decyduje się na to rozwiązanie. Czy warto nabyć samochód w ten sposób i na jakich warunkach opiera się umowa leasingu? Oto kilka wskazówek.


Co to jest leasing konsumencki?


Leasing konsumencki znany jest także pod nazwą leasingu prywatnego lub prawnego. Jest to forma finansowania, która łączy w sobie cechy kredytu i dzierżawy. Opiera się na podobnych zasadach działania, co leasing dla przedsiębiorców. Podczas spłacania leasingu osoba będąca konsumentem nie ma do samochodu praw takich jak właściciel, a jedynie może użytkować go na warunkach określonych w umowie. Oznacza to, że w momencie podpisania umowy konsument nie staje się właścicielem samochodu, ale jedynie go wynajmuje na określonych zasadach. Można powiedzieć, że leasing może przypominać wynajem długoterminowy aut.


Czym się różni leasing od długoterminowego wynajmu auta?


Długoterminowy wynajem samochodu różni się jednak od leasingu. W przypadku leasingu, umowa dotyczy zazwyczaj nowego samochodu (choć nie zawsze), który po spłaceniu wszystkich rat można wykupić na własność. Konsument, który dotychczas płacił raty, ma prawo pierwokupu, a kwota bardzo często wynosi zaledwie ok 1% wartości auta. To jednak zależy od firmy leasingowej, oraz rodzaju podpisanej umowy. W tradycyjnym wynajmie długoterminowym aut, można wypożyczać samochody z różnym stażem, a zakończenie płacenia rat nie wiąże się z możliwością wykupu auta. Różnić się mogą także warunki użytkowania zawarte w umowach. Jednak jest to już indywidualna kwestia zawarta w umowach. Tak wyglądają różnice pomiędzy wynajmem a leasingiem.


Leasing a kredyt


Niektóre osoby mogą zastanawiać się, czym różni się leasing od zwykłego kredytu na samochód. Pierwszą i podstawową kwestią jest fakt, że w przypadku kredytu od razu konsument staje się właścicielem samochodu i to on figuruje w dowodzie rejestracyjnym. Natomiast w przypadku leasingu do dnia zakończenia spłacania rat, w dowodzie rejestracyjnym jako właściciel figuruje firma leasingowa. W przypadku leasingu jest także możliwość uzyskania większej zdolności kredytowej, dzięki temu można więcej wydać na auto. Obie te opcje są do siebie podobne z tego względu, że wiążą się z koniecznością płacenia rat. Warto pamiętać także, że umowa leasingu powinna być zgodna z przepisami ustawy o kredycie konsumenckim.


Zalety leasingu

Leasing konsumencki nie bez powodu znalazł tylu zwolenników. Za jego podstawowe zalety uważa się:


– Ograniczenie formalności w stosunku do kredytu.
– Ubezpieczenie na lepszych warunkach (konieczne jest wykupienie AC i NNW, nie tylko OC).
– Duże możliwości w wyborze pojazdu.
– Zniżki u partnerów firmy leasingowej gwarantują zniżki, np. na niektóre sprzętu do auta.
– Zobowiązanie w postaci leasingu konsumenckiego nie widnieje w historii kredytowej.


Oczywiście zalety te mogą być subiektywne. Dla niektórych konieczność płacenia AC i NNW może być wadą. Jednak mimo to leasing i tak ma liczne zalety, które czynią go atrakcyjnym rozwiązaniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj