Czy wiesz, że chociaż polskie społeczeństwo się wzbogaca, to nadal ogromna grupa naszego społeczeństwa stara się o zobowiązania kredytowe w instytucjach bankowych, jakie komercyjnie działają na terenie naszego kraju. Wynika to z faktu, że potrzeby Polaków są zazwyczaj większe, aniżeli wynosi wartość ich oszczędności.
Z tego tytułu ogromnym zainteresowaniem cieszy się kredyt hipoteczny na dużą kwotę i długi okres spłaty. Sprawdź, jakie warunki tego rodzaju zobowiązań oferują dzisiaj instytucje bankowe. Poznaj najważniejsze kryteria oraz ograniczenia, które charakteryzują takie wsparcie finansowe. Dowiedz się, czy masz szansę na kredyt hipoteczny już teraz.
Co to jest kredyt hipoteczny?
Kredyt hipoteczny jest wyjątkowym produktem banku. To kredyt celowy, który zaciąga się na potrzeby nabycia własnej nieruchomości. Ta może być dowolnego typu, zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Kredyt hipoteczny może dotyczyć mieszkania, domu wolnostojącego albo działki budowlanej czy lokalu usługowego.
Cieszy fakt, że dzisiaj Polacy mają własne oszczędności i coraz częściej nabywają nieruchomość za gotówkę. Nadal jednak kredyt hipoteczny jest głównym źródłem finansowania tego rodzaju celu. Co ważne, ponieważ na rynku usług finansowych panuje ogromna konkurencja, instytucje bankowe muszą walczyć o każdego klienta. Właśnie dlatego kredyty są dzisiaj udzielane na korzystnych warunkach. Każdy bank prowadzi własną politykę kredytową, natomiast trzeba podkreślić, że w przypadku kredytu hipotecznego, propozycje muszą być zgodne z normami, przepisami polskiego prawa, standardami wyznaczanymi przez Unię Europejską i specjalnie stworzoną w tym celu Rekomendację S. Oznacza to, że kredyt na mieszkanie charakteryzuje się unikalnymi warunkami, z którymi trzeba się zmierzyć, by móc nabyć własne „M”.
Kredyt hipoteczny – wyjątkowe warunki udzielania
Trzeba mieć na uwadze, że kredyt hipoteczny jest jedynym kredytem celowym, który narzuca indywidualne warunki i ograniczenia. Te musi spełnić potencjalny kredytobiorca, by stać się wiarygodnym i wypłacalnym klientem. Pamiętajmy, że zobowiązanie tego rodzaju obarczone jest dużym ryzykiem kredytowym, a więc ryzykiem niewypłacalności klienta – banki muszą je optymalnie minimalizować.
Każdy kredyt udzielany przez bank jest dostępny jedynie dla tych klientów, którzy wykazują właściwą zdolność kredytową. W jej skład wchodzą jednak inne kryteria. Nie ma wątpliwości, że kredyt mieszkaniowy wyznacza najwięcej z nich i wiąże się z największą ilością koniecznych do spełnienia formalności.
Wyjątkowym aspektem nie jest zaświadczenie o zarobkach czy generowany raport BIK oraz weryfikowana historia kredytowa, ponieważ są to standardy realizowane w przypadku każdego zobowiązania kredytowego. Kredyt hipoteczny obarczony jest jeszcze jednym, najważniejszym ograniczeniem i warunkiem, który jeśli nie zostanie spełniony, niweluje szanse na otrzymanie środków na zakup nieruchomości. Chodzi o wkład własny, który od kilku lat jest obowiązkowy. Minęły już niestety czasy, w których kredyt na mieszkanie był udzielany bez wkładu własnego, do tego z możliwością zaciągnięcia dodatkowych pieniędzy, na przykład na remont. Dzisiaj wkład własny wyznacza główne przesłanki mówiące o zdolności w zakresie wypłacalności potencjalnego klienta instytucji bankowej.
Kredyt hipoteczny a wkład własny
Chcesz zaciągnąć kredyt hipoteczny? Jaki wkład własny musisz wpłacić w tym celu? Wiele zależy od indywidualnych potrzeb kredytobiorcy w ramach nabycia nieruchomości o konkretnej wartości. Nie można mówić o jednej, ustalonej kwocie wkładu własnego, a jedynie wartości procentowej. Dzisiaj klient banku musi wpłacić 20% wartości zaciąganego kredytu hipotecznego i nie są to wytyczne instytucji bankowych, ale z góry narzuconych zasad funkcjonowania zobowiązań tego rodzaju w ramach zabezpieczenia banków oraz samych kredytobiorców.
Oczywiście, korzystając z preferencyjnych warunków kredytowych, udaje się zmniejszyć tę wartość, chcąc wziąć kredyt hipoteczny. Minimalny wkład własny może wynieść 10%, natomiast zawsze będzie wiązać się to z podwyższeniem całkowitych kosztów tego zobowiązania. Bank może wymagać dodatkowych zabezpieczeń, wykupienia specjalnego ubezpieczenia na życie albo zwiększy prowizję za udzielenie kredytu.
Przypomnijmy jednocześnie, że wkład własny nie musi być w formie gotówki. W tym celu można zaciągnąć dodatkowy kredyt gotówkowy na dowolny cel, o ile pozwala na to zdolność kredytowa. Wkładem własnym może być zabezpieczenie hipoteczne, oszczędności kredytobiorcy, własna nieruchomość, działka pod budowę domu, koszty poniesione na budowę czy środki zgromadzone na IKE bądź IKZE, a nawet lokacie.
Jak wybrać dobry kredyt hipoteczny?
Podjęcie decyzji o wzięciu kredytu hipotecznego jest nierzadko jedną z najważniejszych w życiu. Nigdy nie możemy mieć przecież pewności, że będziemy w stanie regulować comiesięczne należności przez najbliższe 30 lat. Aby minimalizować ryzyko ewentualnej niewypłacalności i móc wybrać najbardziej korzystne zobowiązanie, warto najpierw porównać co najmniej kilka konkurencyjnych ofert. W tym celu świetnie sprawdza się ranking kredytów hipotecznych, który stanowi zestawienie kluczowych parametrów, jakie mają znaczenie dla atrakcyjności i opłacalności danego zobowiązania.