ludzie

Kredyt gotówkowy to dla wielu osób rozsądny sposób na sfinansowanie bardziej kosztowych zakupów czy dodatkowy zastrzyk gotówki w kryzysowej sytuacji. Decydując się na jego zaciągnięcie, należy wnikliwie prześledzić szczegóły oferty, uwzględniając takie parametry jak oprocentowanie rzeczywiste, koszt ubezpieczenia i warunki ubezpieczenia czy dodatkowe opłaty. Poznaj najczęściej popełniane błędy i zobacz, jak ich uniknąć.

Błąd pierwszy – oprocentowanie nominalne zamiast rzeczywistego

Jednym z bardzo częstych błędów popełnianych przy wyborze kredytu gotówkowego jest uwzględnianie oprocentowania nominalnego zamiast oprocentowania rzeczywistego. Oprocentowanie nominalne jest niższe, jednak mało miarodajne, ponieważ nie obejmuje prowizji i dodatkowych opłat – ma się zatem nijak do całkowitego kosztu kredytu. Instytucje finansowe nie mogą przekroczyć określonego ustawą maksymalnego oprocentowania, dlatego też narzucają różnego rodzaju opłaty, mające zwiększyć ich zysk, oczywiście kosztem kredytobiorcy.

Dlatego dużo lepszym parametrem jest Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. Zastanawiając się, gdzie wziąć kredyt, warto skorzystać z porównywarki kredytów i zwrócić uwagę przede wszystkim na ten właśnie czynnik, kryjący się pod skrótem RRSO. Dzięki temu uzyskamy pełniejszy obraz kosztów poszczególnych ofert i skuteczniej sprawdzimy, jak przełożą się one na stan naszego budżetu.

pieniadze

Błąd drugi – ubezpieczenie niedostosowane do potrzeb

Drugim często popełnianym błędem jest korzystanie z ubezpieczenia bez uprzedniego wnikliwego zapoznania się z jego warunkami. Należy podkreślić, że wykupienie polisy nie zawsze jest obowiązkowe. Może jednak być dla nas korzystne, ponieważ stanowi zabezpieczenie na wypadek nieprzewidzianych czynników, uniemożliwiających spłacanie zobowiązań finansowych wobec banku. Aby mieć pewność, że ubezpieczenie obejmie potencjalnie mogące dotknąć nas sytuacje, warto zapoznać się ze szczegółowym regulaminem. To w nim znajdziemy definicje takich sytuacji jak utrata pracy (na przykład uwzględniająca utratę pracy nie z naszej winy, ale nie obejmująca wygaśnięcia umowy na czas określony), utrata zdolności do pracy czy choroba.

Błąd trzeci – zbyt krótki okres spłaty

Kolejnym problemem pojawiającym się wśród kredytobiorców jest niedostosowanie okresu spłaty do możliwości. Krótszy okres kredytowania wiąże się ze znacznie wyższymi ratami, a zatem jest bardziej odczuwalny dla domowego budżetu. Co więcej, konieczność przedłużenia okresu kredytowania generuje dodatkowe koszty. Jednak również chęć wcześniejszej spłaty może wiązać się z prowizją. Warto sprawdzić to zawczasu, jeśli podejrzewamy, że któraś ze wspomnianych sytuacji może nas dotyczyć.

pieniadze

Błąd czwarty – nieprzewidziane prowizje

Jak już wspomniano wyżej, podczas spłaty kredytu duży koszt stanowią nie tylko same odsetki, ale w dużej mierze także różnego rodzaju prowizje i opłaty. Błędem jest niezapoznanie się z nimi przed zaciągnięciem kredytu. Podczas spłacania zobowiązań nic nie powinno nas zaskoczyć. Wszelkie ewentualne dodatkowe płatności powinniśmy przewidzieć i uwzględnić podczas porównywania ofert różnych banków.

Błąd piąty – za dużo kredytów naraz

Ostatnim błędem popełnianym przez kredytobiorców – niestety nie tak rzadko – jest zaciąganie kilku kredytów w krótkim czasie, co powoduje problemy z terminowym spłacaniem rat lub wręcz niemożność wywiązywania się ze zobowiązań. Pewnym wyjściem z sytuacji jest konsolidacja kredytów, pozwalająca na obniżenie wysokości miesięcznej raty.

Błędy najczęściej popełniane przez kredytobiorców wynikają zazwyczaj z nieznajomości zagadnień lub zaniedbania w zakresie zapoznania się z ofertą banku. Aby uniknąć tego typu sytuacji, warto skorzystać z porównywarki kredytów oraz przeanalizować dostępne rankingi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj