Większość z nas marzy o swoim własnym kącie. Często jednak nie wiemy, do którego banku się udać, aby nasz kredyt hipoteczny był najkorzystniejszy.
Mimo licznych formalności uzyskanie kredytu hipotecznego nie musi być skomplikowane. W porównaniu banków ważna jest: marżą, oprocentowanie, prowizja i RRSO oraz rata miesięczna na daną wysokość branego kredytu hipotecznego
W którym banku warto wziąć kredyt hipoteczny?
Na pierwszym miejscu w rankingu kredytów hipotecznych znajduje się PKO Bank Polski, który oferuje nam najlepsze warunki zawarcia umowy kredytowej. Marża kredytu wynosi 1, 30%, oprocentowanie kredytu to zaledwie 3, 00% procent, a prowizja wynosi 0, 00%. RRSO, czyli roczna rzeczywista stopa oprocentowania, zawiera wszystkie koszty ponoszone w ramach kredytu. RRSO (co to jest rrso?) w PKO Bank Polski wynosi 3,04%. Rata kredytu hipotecznego, w PKO Bank Polski, w wysokości 200 tys. złotych na okres 25 lat wynosi 948,42 zł miesięcznie.
Maksymalny okres spłaty w PKO Bank Polski to 35 lat, a kwota, o którą może się ubiegać kredytobiorca to nawet 500 tys. złotych. Bank indywidualnie ustala wartość zadłużenia maksymalnego dla danego klienta, na podstawie jego zdolności kredytowej. Biorąc kredyt, dodatkowo możemy skorzystać z oferty polisa na życie, która stanowi 0. 066% kwoty kredytu miesięcznie. Ubezpieczenie jest dobrowolne, ale może się przydać w nagłych przypadkach życiowych. Wymagane ubezpieczenia w PKO Bank Polski jest ubezpieczenie domu lub mieszkania od ognia i innych zdarzeń losowych. Ubezpieczenie to wynosi 0, 08% wartości nabytej nieruchomości.
Wkład własny do uzyskania kredytu hipotecznego wynosi 20% wartości nieruchomości. Jest możliwość obniżenia progu procentowego wkładu własnego do 10%, przy czym musimy, ubezpieczyć brakujące 10% wkładu własnego. Klient musi się wtedy liczyć z dodatkową opłatą za ubezpieczenie brakującego wkładu własnego, ale zyska bardziej elastyczne warunki.
Jak przygotować się do złożenia wniosku o kredyt hipoteczny?
Na początku warto sprawdzić swoją zdolność kredytową. Wtedy uzyskamy obraz, w jakich przedziałach cenowych szukać nieruchomości. Warto przyjrzeć się też czy, o ile zasięgaliśmy innych kredytów, spłacaliśmy je terminowo. Banki nie lubią klientów, którzy w swoich poprzednich spłatach mieli opóźnienia i zaległości. Jeżeli nie jesteśmy w stanie sami stwierdzić czy spłacaliśmy poprzednie zobowiązania kredytowe regularnie, możemy to sprawdzić w BIK (Biura informacji kredytowej). Jeżeli posiadamy karty kredytowe używane czy też nie warto złożyć wniosek o zamknięcie takich kart. Na anulowanie kart kredytowych możemy czekać nawet do miesiąca.
Bank będzie również sprawdzał nasze dochody 3 miesiące wstecz, a jeżeli posiadamy działalność gospodarczą to nawet do dwóch lat wstecz. Bank chce, wiedzieć jak, kształtują się dochody kredytobiorcy czy posiadają one płynność. Jeżeli wcześniej nie posiadaliśmy żadnych kredytów, to mamy okazję, by wykazać się regularną spłatą rat i odpowiedzialnością.
Zaciągnięcie kredytu hipotecznego to nie przelewki. Jeśli nie czujesz się komfortowo w gąszczu bankowych regulaminów, możesz rozważyć skorzystanie z pomocy specjalistów – doradców kredytowych. Tutaj znajdziesz plusy i minusy takiego rozwiązania.