Kredyt na remont – gotówkowy czy hipoteczny ?

0
117

Bum na mieszkania trwa. Remont i wyposażanie mieszkania to jednak kosztowna sprawa. Taka inwestycja wymaga dużego wkładu finansowego i wiele osób korzysta z kredytu na remont. Zastanawiasz się czy sfinansować remont z kredytu gotówkowego czy hipotecznego? Pomogą Ci poniższe wskazówki najpopularniejszego blogera piszącego o bankowości “Rekina Finansów ” czyli Szymona Ziemby. Łatwo będzie Ci wybrać rodzaj kredytu jeśli odpowiesz sobie na podstawowe pytania:

  1. Czy nieruchomość jest moja własnością? Czy ma wolną hipotekę?
  2. Jak długo mogę czekać na udzielenie kredytu?
  3. Jakiej kwoty potrzebuje?
  4. Jak długo chcę spłacać kredyt?

“Jeśli znasz odpowiedzi na te pytania, kolejne wskazówki powinny rozwiać twoje wątpliwości.” – mówi “Rekin Finansów”

Nieruchomość nie na własność? – tylko kredyt gotówkowy

Będąc właścicielem nieruchomości, możesz postarać się o kredyt hipoteczny. Zabezpieczeniem kredytu będzie twoja nieruchomość. Dzięki temu kwota kredytu będzie wyższa niż przy kredycie gotówkowym. Niestety aby skorzystać z kredytu hipotecznego musisz być właścicielem nieruchomości. Jeśli jesteś najemcą nie będziesz mógł skorzystać z kredytu hipotecznego. Ale nic straconego, kredyt gotówkowy będzie szybkim i efektywnym rozwiązaniem.

Czas uzyskania kredytu – szybszy gotówkowy czy hipoteczny ?

Myśląc o remoncie z rozmachem planujemy zmiany, nieważne czy chodzi tylko o nową tapetę czy kolor elewacji. Jednak zazwyczaj największym priorytetem jest czas. Kredyt gotówkowy to szybkie pieniądze. Formalności nie wymagają rozbudowanej dokumentacji. Zazwyczaj wystarczy zaświadczenie o zarobkach bądź wyciąg z konta bankowego. Sama decyzja kredytowa w przypadku kredytu gotówkowego trwa do kilku dni. Dzięki temu pieniądze na remont trafiają do nas bardzo szybko, a my będziemy mogli zacząć błyskawicznie spełniać nasze marzenia. Kredyt hipoteczny z kolei wymaga przygotowania dokumentacji w tym wyceny nieruchomości, kosztorysu płac. I może sprawdzić co sfinansowane z kredytu sprawdzając faktury lub wykonując inspekcję. Kredyt hipoteczny będzie wiązał się z sporządzenie wpisu do księgi wieczystej. To wszystko wymaga czasu i trwa średnio 1,5 miesiąca. Dopiero po tak długim czasie możesz spodziewać się decyzji kredytowej. Tak więc wybierając kredyt hipoteczny trzeba uzbroić się w cierpliwość. Za to wykazując się nią zyskujemy długi okres spłaty do 30 lat. W przypadku kredytu gotówkowego może to być 10 lat ale.

Maksymalny okres spłaty

Bank mając zabezpieczenie w nieruchomości, chętnie udzieli kredytu na 25-30 lat. To znacznie dłuższy okres spłaty niż w przypadku kredytu gotówkowego, którego okres spłaty to maksymalnie 10 lat. Jednak nie należy wydłużać zbytnio okresu spłaty kredytu. Zbyt długi okres kredytowania powoduje niekorzystny wzrost kosztów. Dodatkowo w razie chęci sprzedaży nieruchomości, obciążona hipoteka powoduje więcej formalności, a co za tym idzie niechęć kupujących.

Maksymalna kwota kredytu na remont

Niezależnie od tego jaki remont planujemy, najważniejsza jest zdolność kredytowa. Przy kredycie gotówkowym ocena na jaką kwotę bank udzieli nam pożyczki jest sprawą prostą i szybko otrzymamy taką informację. Oceniany jest stan cywilny, zawód, wykształcenie i dotychczasowa historia kredytowa. W przypadku kredytu hipotecznego, bank musi wycenić wartość nieruchomości przez rzeczoznawcę co zabiera więcej czasu. Dodatkowo banki udzielają kredytu na remont nieruchomości w wysokości max 60-70% jej wartości. Trzeba też pamiętać, że w razie trudności finansowych i braku spłaty rat, bank może przejąć dom czy mieszkanie na własność. Pieniądze z kredytu gotówkowego możemy wydać na dowolny cel, natomiast te z kredytu hipotecznego można przeznaczyć jedynie na materiały trwałe związane z mieszkaniem. Nie możemy zatem kupić np. mebli czy telewizora. Banki żądają udokumentowania prawidłowości przeznaczenia otrzymanego kredytu, prosząc o okazanie faktur lub wysyłając rzeczoznawcę.

Opłaty i prowizje banku

Decydując się na kredyt musimy też przygotować się na koszty kredytu. To nie tylko oprocentowanie czy marża. Pojawiają się dodatkowe koszty w przypadku kredytu hipotecznego – opłata za oszacowanie wartości nieruchomości, opłata za wpis hipoteki do ksiąg wieczystych, koszt ubezpieczenia nieruchomości do czasu ustanowienia tego zabezpieczenia oraz podatek od czynności cywilnoprawnych. Kredyt gotówkowy najczęściej powiększamy jest o koszt ubezpieczenia na życie lub od bezrobocia ale to można ominąć korzystając np. z pośrednictwa Rekina Finansów, który gwarantuje najtańszą na rynku ofertę kredytową banków. najtańsze kredyty gotówkowe kosztują tyle ile kredyty hipoteczne.

Kredyt gotówkowy czy hipoteczny na remont – co wybrać?

Najważniejsze kierować się naszymi potrzebami i sytuacją finansową. Kredyt gotówkowy ma niezaprzeczalna przewagę, gdyż możemy go otrzymać bardzo szybko, przy zachowaniu minimum formalności, nie posiadając zabezpieczenia hipotecznego oraz przyznawany jest na dowolny cel. Kredyt hipoteczny da nam długi okres kredytowania do 30 lat oraz możliwością zaciągnięcia kredytu na wysoką kwotę. Jednak czy oczekiwania na jego przyznanie jest bardzo długi i wymaga przeogromnej ilość formalności i dokumentów. Niestety niezależnie od tego na jaki kredyt się zdecydujemy, musimy jeszcze poszukać najlepszej oferty banku. Tu mogą pomóc nam porównywarki i niezależne rankingi kredytów. Dzięki nim będziesz mógł dopasować kredyt do swoich potrzeb. W tym może pomóc Ci “Rekin Finansów ” najpopularniejszy blog o bankowości. Sprawdź ranking kredytów gotówkowych Rekina Finansów stworzony na podstawie algorytmów bankowych.. Rekin porównuje także kredyty hipoteczne. Porównywarka kredytów stworzona przez Szymona Ziembę „Rekina Finansów” pokazuje, jakie oferty dostaniesz w rzeczywistości od banku. Autor bloga “Rekin Finansów” udostępnia swoim czytelnikom precyzyjne narzędzie do porównania kredytów bez wychodzenia z domu, a mając doświadczenie w pracy w bankach w Polsce i Anglii wie na co zwracać uwagę. W dodatku w razie wątpliwości, otrzymasz bezpłatną poradę. Wybranie kredytu i sfinansowanie remontu nie sprawi już kłopotu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here