Analiza

Analiza finansowa, choć jest tak niezbędna w wielu przedsiębiorstwach, często bywa trudnym, niezrozumiałym, specjalistycznym zagadnieniem. Tymczasem nie powinniśmy jej bagatelizować niezależnie od tego, czy prowadzimy niewielką firmę, czy ogromną korporację. To właśnie od profesjonalnej analizy finansowej bardzo wiele zależy. Co musimy o niej wiedzieć?

Po co wykonuje się analizę finansową?

Jaka w zasadzie jest istota analizy finansowej? Zanim przejdziemy do omawiania tego, czym tak właściwie jest analiza finansowa, warto dowiedzieć się, komu jest ona potrzebna. W biznesie nie ma miejsca na nieprzemyślane działania. Każda akcja musi być zaplanowana. To dlatego wykonanie bardzo dokładnej analizy finansowej ma kluczowe znaczenie dla powodzenia firmy.

Mówiąc najprościej, analiza finansowa to rozkład kompleksowego przedsiębiorstwa na mniejsze kawałki. Dzięki temu jesteśmy w stanie wyciągnąć trafne wnioski dotyczące poszczególnych części. Docelowo otrzymujemy także całościowy obraz danego zagadnienia. Analiza finansowa danej firmy to obserwacja poszczególnych obszarów finansów przedsiębiorstwa oraz wyciąganie z nich wniosków.

Kto powinien wykonać finansową analizę?

Po wstępnej definicji łatwo domyślić się, komu potrzebna jest analiza finansowa. Przede wszystkim wnioski płynące z analizy będą niezwykle cennym źródłem informacji dla każdego przedsiębiorcy. Dzięki niej możemy zagłębić się w różnorodne obszaryzakresy firmy oraz trafnie ocenić ich autentyczny stan. Jeśli wiemy, w jakim stanie jest płynność, rentowność czy zadłużenie firmy, możemy podejmować przemyślane decyzje strategiczne. Co to oznacza w praktyce? Przedsiębiorca może zoptymalizować pracę własnej firmy, a także zwiększyć jej dochody. Nie da się dobrze zarządzać firmą, jeśli nie wiemywidzimy, jaki jest jej stan.

Drugą grupą, która powinna zdecydować się na analizę przedsiębiorstwa, są inwestorzy. Finansowa analiza pozwala im ocenić efektywność gospodarki finansowej przedsiębiorstwa. Dzięki temu można podejmować trafne decyzje dotyczące aktualnych i przyszłych inwestycji. Z kolei informacja o wypłacalności firmy przydaje się instytucjom kredytującym. To właśnie na tej podstawie podejmują one decyzje o udzieleniu pożyczki konkretnemu przedsiębiorstwu.

Coraz więcej osób wybiera pracę jako freelancer. I tu pojawia się pytanie, czy freelancerzy także powinni decydować się na analizę finansową? Przecież nie mają oni szefa, grafiku pracy czy, biura. To rozwiązanie ma ogrom zalet, ale także wiele zagrożeń. Przede wszystkim największe obawy początkujących freelancerów odnoszą się do ocenyutraty płynności finansowej. Nie mają oni regularnych zleceń. Często w jednym miesiącu czeka ogrom pracy, zaś w drugim desperacko poszukujemy pracy. Do tego dochodzą problemy odnoszące się do tego, jakie stawki będą odpowiednie, aby możliwe było pokrycie wszystkich kosztów, zarobienie czegoś dla siebie, a jednocześnie, aby klient był zadowolony. Z pomocą przychodzi właśnie analiza finansowa, na którą powinni się zdecydować wolni strzelcy.

Artykuł powstał we współpracy z https://eanaliza.pl/analiza-finansowa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj