Jakie zmiany czekają przedsiębiorców korzystających z kas fiskalnych?

0
156

Od nowego roku wszystkich właścicieli sklepów czekają poważne zmiany w zakresie użytkowania kas fiskalnych. Wynika to z wprowadzenia przez Ministerstwo Finansów nowych przepisów, które mają za zadanie uszczelnić system podatkowy. Kogo najbardziej dotkną zmiany? Jakie obowiązki wiążą się ze zmianą przepisów?

Przedsiębiorco, spiesz się! Na wymianę kasy fiskalnej masz czas tylko do 31 grudnia

Najtańsze kasy fiskalne Poznań, zwłaszcza kasy starego typu, dotychczas nie zapewniały możliwości takiego przekazywania danych, na jakich obecnie zależy ustawodawcy. Dlatego też sprzedawcy mają obowiązek dokonać wymiany kasy fiskalnej z papierowym zapisem kopii. Muszą to zrobić do 31 grudnia 2018 roku. Mają więc na to bardzo niewiele czasu. Kasy fiskalne Poznań można kupić szybko i wygodnie, bez wychodzenia z domu, za pośrednictwem sklepów internetowych. Co ważne, w ten sam komfortowy sposób można nabyć również drukarki fiskalne novitus poznań i terminale płatnicze poznań. Nowa ustawa dotyczy przede wszystkim wymiany starszych urządzeń na nowe. Warto wspomnieć, że ci przedsiębiorcy, którzy są już w posiadaniu kas rejestrujących z elektronicznym zapisem kopii, będą mogli nadal ich używać aż do momentu ich wyeksploatowania, jednak nie dłużej niż do 31 grudnia 2022 roku. Potem powinni zastąpić je kasą fiskalną online.

Od 1 stycznia 2019 roku pojawią się kasy fiskalne online

Nowelizacja ustawy VAT, która wejdzie w życie wraz z początkiem nowego roku przewiduje, że w niektórych branżach (między innymi w warsztatach samochodowych, na stacjach benzynowych i w zakładach wulkanizacyjnych) przedsiębiorcy będą zobowiązani do korzystania wyłącznie z kas fiskalnych online. Nowe urządzenia mają za zadanie w sposób dokładny i kompleksowy przekazywać organom podatkowym informacje na temat sprzedaży towarów. Ma to ograniczyć proceder wyłudzania podatku VAT i stanowi próbę uszczelnienia systemu podatkowego w Polsce.

Nowe obowiązki informacyjne sprzedającego względem kupującego

Wszystko wskazuje na to, że wraz z wprowadzeniem do użytku nowych kas, pojawi się również nowy obowiązek. Zgodnie z projektem zmian w ustawie o podatku VAT, która ma wejść w życie 1 lipca przyszłego roku, przedsiębiorca będzie zobligowany do poinformowania nabywcy o obowiązkach sprzedającego względem wydania paragonu lub faktury. W ten sposób, poprzez rozbudzenie większej świadomości wśród konsumentów, Ministerstwo Finansów chce walczyć z tzw. szarą strefą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here