wniosek

Wymagania co do stanu energetycznego budynków w Polsce z roku na rok stają się coraz bardziej rygorystyczne. Dziś już niedopuszczalne jest, aby na przykład w pomieszczeniach mieszkalnych panowała temperatura niższa niż pokojowa. Przy czym koszty ogrzewania całego budynku powinny być przy tym jak najniższe. Wielu zarządców oraz właścicieli budynków decyduje się więc na termomodernizację.

Terminem tym określa się wszelkie prace, które są związane z poprawieniem stanu energetycznego konkretnego budynku. Niewielu z nich wie jednak, że na wszelkie prace związane z poprawą audytu energetycznego budynku mogą uzyskać dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego. Jak powinien wyglądać wniosek o takie dofinansowanie? Ile środków można w ten sposób uzyskać?

Dofinansowanie na termomodernizacje – jak przygotować się do złożenia wniosku

Jedną z najistotniejszych rzeczy, który zarządca lub właściciel budynku powinien wykonać przez złożeniem wniosku o dofinansowanie na termomodernizacje, jest sporządzenie audytu energetycznego. Co dokładnie określa tego rodzaju dokument? Przede wszystkim stan wszystkich systemów grzewczych, które znajdują się w budynku a także stan ocieplenia samego budynku. Jeżeli więc którykolwiek system grzewczy jest przestarzały lub pordzewiały, to taką informację również należy umieścić w audycie energetycznym.

Nie mniej istotnym elementem wniosku o dofinansowanie na prace związane z ociepleniem budynku jest odpowiednie przygotowanie opisu wszelkich prac, które zaplanowane są w celu poprawienia stanu energetycznego budynku. Ważne jest również, aby we wniosku znalazły się dokładne i szczegółowe opisy, w jaki sposób przeprowadzone prace mają poprawić właściwości grzewcze systemów w budynku.

Dofinansowanie na termomodernizację – jaką kwotę można zyskać?

Raz na kwartał Bank Gospodarstwa Krajowego na swojej stronie internetowej umieszcza informację o stanie wolnych środków, które mogą zostać przekazane na poczet dofinansowań dla różnych podmiotów na prace termo modernizacyjne. Co się dzieje w przypadku, kiedy ta kwota wynosi zero? W takich sytuacjach do wszystkich wnioskodawców wysyłana jest informacja, że ich wnioski zostały zawieszone. Nie są więc one rozpatrzone ani pozytywnie ani negatywnie, a decyzja o udzieleniu dofinansowanie zostaje podjęta po prostu w innym terminie.

Jeżeli jednak ba biuletynie informacyjnym Banku Gospodarstwa Krajowego widnieje informacja o wolnych środkach, to możliwe jest pozytywne rozpatrzenie wniosku. Jaką kwotę dofinansowania może przyznać różnych podmiotom wspomniana wcześniej instytucja? Dofinansowanie na termomodernizację może wynosić maksymalnie 20% wszystkich poniesionych kosztów prac termo modernizacyjnych.

Dofinansowanie na termomodernizację – kiedy przyznawane są środki?

Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku środki z Banku Gospodarstwa Krajowego środki zostają przekazane na konto banku, który operuje głównym kredytem na prace remontowe. W tym miejscu warto również zwrócić uwagę na wybór odpowiedniego banku. Bank ten powinien kooperować z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, ponieważ w przeciwnym razie podczas wypłacania należnych świadczeń mogą pojawić się komplikacje. Warto również wiedzieć, że środki przyznawane są dopiero po zakończeniu wszystkich prac i przedstawieniu odpowiednich dokumentów w jednostce samorządowej.

Dofinansowanie na termomodernizację – co jeszcze trzeba wiedzieć?

Aby otrzymać zwrot kosztów prac termo modernizacyjnych należy spełniać ściśle określone wymagania. Przede wszystkim koszty powstałe w wyniku przeprowadzania prac remontowych nie mogą przekraczać 16% całkowitych kosztów, które ponosi właściciel lub zarządca budynku w wyniku remontu. Koszty te nie mogą również przekroczyć dwukrotności oszczędności w skali roku, które potencjalnie mogą powstać po zakończeniu wszelkich prac remontowych.

Środki z dofinansowanie mogą zostać wstrzymane w przypadku niedotrzymania terminu zakończenia prac remontowych, które są wskazane we wniosku. Decyzja o odmowie dofinansowania projektu termo modernizacyjnego może również pojawić się w przypadku, kiedy prace remontowe zostały wykonane niezgodnie z projektem oraz jego ustaleniami. W tym przypadku Bank Gospodarstwa Krajowego powołuje się na ustawę z 2008 roku „O wspieraniu termomodernizacji i remontów”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj