amortyzacja nieruchomosci

Amortyzacja nieruchomości to sposób, dzięki któremu możesz znacznie obniżyć wysokość podatku od wynajmu mieszkania, a nawet… całkowicie go uniknąć. Dowiedz się, jakie formalności musisz spełnić, aby skorzystać z tej możliwości i sprawdź, jak obliczyć amortyzację.

Co to jest amortyzacja mieszkania?

Każda nieruchomość z biegiem czasu ulega zużyciu, w wyniku którego traci na wartości. Koszty, które właściciel ponosi w związku z procentowym spadkiem wyjściowej wartości mieszkania, to amortyzacja nieruchomości.

Straty wynikające ze zużywania mieszkania na wynajem mogą zostać rozliczone jako koszty uzyskania przychodu. Dzięki temu dochody osiągane z wynajmu obniżą się, zmniejszając tym samym wysokość należnego podatku dochodowego.

Z amortyzacji nieruchomości możesz skorzystać, jeżeli jesteś właścicielem lub współwłaścicielem mieszkania bądź w wypadku, gdy masz do niego spółdzielcze prawo własnościowe i rozliczasz się z jego najmu na zasadach ogólnych.

Jak obliczyć amortyzację – wartość początkowa mieszkania

Najważniejszym krokiem w wyliczeniu amortyzacji nieruchomości jest ustalenie jej wartości początkowej. Dopiero na tej podstawie możliwe będzie obliczenie procentowego spadku wartości. Jak ustalić początkową wartość mieszkania?

-W przypadku, gdy nieruchomość została przez Ciebie kupiona, początkową wartością będzie cena, jaka została zawarta w akcie notarialnym, powiększona o koszty dodatkowe, tj.: opłaty sądowe, taksę notarialną, wpis do księgi wieczystej, odsetki od kredytu hipotecznego (opłacone do dnia najmu) itd.

-Jeżeli nieruchomość została Ci przekazana jako darowizna, jej wartość rynkową będzie musiał ustalić rzeczoznawca majątkowy.


Do wartości początkowej możesz doliczyć także koszty, które poniosłeś w wyniku ulepszenia nieruchomości (przebudowy, rozbudowy, modernizacji). Pamiętaj jednak, że na wartość początkową nie mają wpływu zakupione meble czy sprzęty.

Amortyzacja mieszkania na wynajem – ile możesz odliczyć

Po ustaleniu początkowej wartości nieruchomości możesz obliczyć roczną stawkę amortyzacji:

-dla właścicieli lokali mieszkalnych wynosi ona 1,5%,
-dla osób z własnościowym spółdzielczym prawem do lokalu wynosi 2,5%.

Amortyzacji możesz dokonywać raz na miesiąc, kwartalnie lub raz na rok.

Na czym polega przyspieszona amortyzacja nieruchomości

Aby skorzystać z przyspieszonej amortyzacji, musisz:

-być właścicielem mieszkania pochodzącego z rynku wtórnego, które przed kupnem było użytkowane przez co najmniej 5 lat,
-dokonać w mieszkaniu ulepszeń, których wartość była równa lub większa niż 30% jego wartości początkowej.

Spełniając te dwa warunki, możesz samodzielnie ustalić indywidualną, procentową stawkę amortyzacji. W związku z tym, że minimalny okres amortyzowania mieszkania na wynajem wynosi 10 lat, roczna indywidualna stawka amortyzacji nie może przekroczyć 10%.

Dzięki amortyzacji nieruchomości i szansie na znaczne obniżenie podatku dochodowego wynajem mieszkania może okazać się korzystną inwestycją. Chcesz wiedzieć więcej na temat inwestowania w nieruchomości? Klikając tutaj, możesz zapoznać się z naszym poradnikiem dla początkujących.

Chcesz wiedzieć więcej na temat cen nieruchomości? Jest na to sposób! Przejdź do narzędzia NAVIDOM!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj