Wynajem mieszkania na pokoje. Czy to się opłaca?

Wynajem mieszkania na pokoje zasadniczo różni się od wynajmu całego lokalu. Właścicielowi mieszkania może przysporzyć to większej ilości obowiązków i zadań nad którymi musi czuwać. Czy ta forma wynajmu jest bardziej opłacalna? Jakie korzyści z tego płyną i na co zwrócić uwagę?

 

Przy wynajmie mieszkania na pokoje najlepsze rezultaty można osiągnąć, posiadając mieszkanie w centrach miast akademickich. To właśnie studenci najczęściej korzystają z takiej formy wynajmu. Jest to dla nich niewątpliwie wygodne, gdy nie muszą szukać całej grupy osób i dopasowywać się do wymagań każdego ze znajomych osób z którymi planują wynajem.
Właścicielowi mieszkania, taka forma wynajmu daje szereg korzyści. Wyższe stawki uzyskiwane z wynajmu, większe bezpieczeństwo (poprzez uzyskiwanie przychodu z kilku źródeł w jednym mieszkaniu), a także krótsze okresy przestoju. Najmy na kilku pokojach pozwalają zmniejszyć okresy pustostanu w perspektywie kilku lat – dzięki czemu rentowność z wynajmu jest większa. Wynajem mieszkania na pokoje to także stała opieka nad mieszkaniem i większa ilość obowiązków.
Czy wynajem mieszkania na pokoje to same zalety?
Niestety przy wynajmie mieszkania na pokoje, trzeba liczyć się z większą ilością obowiązków. Obowiązki właściciela nie będą ograniczać się jedynie do znalezienia na każdy z pokoi najemcy, co i tak jest zdecydowanie trudniejsze niż wynajem całego mieszkania. Zwiększona ilość prezentacji, wyjazdów i telefonów. Właściciel oprócz tego,  musi dokonać weryfikacji najemców, przygotować i spisać  z osobnymi najemcami dokument umowa wynajmu pokoju, protokół zdawczo-odbiorczy, przekazać lokal.
W przypadku wynajmu na pokoje utrudnione jest również sporządzenie końcowego rozliczenia mediów zużytych przez najemców. Poszczególny najmy będą rozpoczynać i kończyć się z pewnością w różnych okresach. Musimy uwzględnić to w rozliczeniach kosztów mieszkania dla poszczególnych najemców. Zadanie z pozoru proste – może niejednemu właścicielowi przysporzyć wielu kłopotów. Podział kosztów ogrzewania, energii elektrycznej, gazu i wody przy takim rozliczeniu wymaga doświadczenia.
Różnica w umowie wynajmu mieszkania i umowie wynajmu pokoju
Różnica w konstrukcji umowy wynajmu mieszkania, a pokoju jest kosmetyczna. Główne klauzury pozostają niezmienione. W umowie wynajmu pokoju, musimy zawrzeć informacje dotyczące tego, które części mieszkania są do wspólnego użytkowania przez wszystkich najemców. Koniecznie musimy zaznaczyć, który pokój pozostaje do wyłączności najemcy. Najlepiej do tego przyjąć własną numerację pokoi, a także określić jego metraż.
W umowie wynajmu pokoju powinniśmy również zawrzeć informacje, w jaki sposób będziemy rozliczać zużyte media w mieszkaniu. Najemca musi mieć świadomość, w jaki sposób dokonujemy rozliczeń. Wzór umowy wynajmu powinien być sporządzony w konsultacji z ekspertem rynku wynajmu nieruchomości, lub za pośrednictwem prawnika specjalizującego się w tym rynku. Błędna umowa, może sporządzić nam wielu problemów i komplikacji podczas ewentualnego sporu z najemcą.
Wzory dokumentów dostępne powszechnie w Internecie, mogą zawierać błędy i niewłaściwie zabezpieczać interesy obu stron transakcji, lub też zawierać klauzury niedozwolone.
Słowem podsumowania
Wynajem na pokoje to z pewnością większy zysk i bezpieczeństwo. Przy odpowiedniej ocenie potencjału lokalizacji i samego mieszkania, możemy w stosunkowo prosty sposób zwiększyć rentowność wynajmu. Musimy być jednak świadomi tego, że taka forma wynajmu przysporzy nam dodatkowych obowiązków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj