Prowadzenie sprzedaży na rzecz klientów indywidualnych w wielu przypadkach oznacza konieczność stosowania urządzenia fiskalnego. Na polskim rynku dostępnych jest wiele modeli, a podstawowy podział rozwiązań technologicznych tego typu to kasy i drukarki rejestrujące. Na co najlepiej zwrócić uwagę, aby wybrać odpowiednie urządzenie?
Kasa a drukarka fiskalna – podstawowe różnice
Wielu przedsiębiorców słyszało zapewne o kasach fiskalnych. To urządzenia, które mogą funkcjonować samodzielnie i służą do ewidencjonowania sprzedaży. Podatnik ma oczywiście możliwość stworzenia kompleksowego systemu – z czytnikiem kodów, wagą czy też terminalem płatniczym.
Czym innym jest drukarka fiskalna. Również pozwala na rejestrowanie obrotu, lecz do pracy wymaga połączenia z komputerem, gdyż to od niego otrzymuje wszelkie informacje o bazie towarowej i zawartości wydruków. Co więcej, do prowadzenia handlu niezbędne jest zastosowanie oprogramowania sprzedażowego.
Różnic jest oczywiście znacznie więcej: kasa posiada klawiaturę z klawiszami funkcyjnymi, a drukarka zazwyczaj szybciej wystawia paragony i zapewnia pracę z większym asortymentem. Nie oznacza to, że któreś z urządzeń jest lepsze. Różne funkcje i parametry znajdą zastosowanie w różnych branżach i firmach.
Urządzenie fiskalne z elektroniczną kopią paragonów
Niezależnie od tego czy przedsiębiorca korzysta z kasy, czy z drukarki, prowadzeniu ewidencji zawsze towarzyszy obowiązek przechowywania kopii paragonów fiskalnych. Postęp techniczny sprawił jednak, że dane tego typu można dziś archiwizować w formie cyfrowej. Należy jednak zwrócić uwagę na to, jaki sposób zapisywania kopii paragonów obsługuje konkretne urządzenie. Część kas i drukarek realizuje bowiem dokumenty tego typu w formie dodatkowego wydruku. Innymi słowy, na przechowywanie danych w formie cyfrowej pozwoli jedynie model z elektroniczną kopią paragonów.
Jakie urządzenie do sprzedaży stacjonarnej, jakie do mobilnej?
Jeśli przedsiębiorca prowadzi sprzedaż w jednym miejscu, dobrym rozwiązaniem będzie zakup stacjonarnego urządzenia fiskalnego. I wcale nie oznacza to, że wybrana technologia zajmie dużo przestrzeni. Część urządzeń stacjonarnych wyróżnia się nie tylko bogatą funkcjonalnością, ale także niewielkimi gabarytami.
W przypadku świadczenia usług z dojazdem do klienta lub handlu obwoźnego, warto pomyśleć o mobilnej kasie lub drukarce. To grupa najmniejszych urządzeń rejestrujących, które dodatkowo mogą się pochwalić małą wagą oraz ergonomiczną konstrukcją. Prowadzenie sprzedaży przy ich pomocy będzie po prostu przyjemniejsze.