Ubezpieczenie na życie powinno być dopasowane do potrzeb i oczekiwań osoby ubezpieczonej. Jego istotą jest zabezpieczenie pod względem finansowym bliskich, na wypadek śmierci. Można także poszerzyć ochronę ubezpieczeniową i zapewnić sobie wypłatę świadczenia na wypadek inwalidztwa czy ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.
Polisy na życie zajmują szczególne miejsce wśród różnego rodzaju ubezpieczeń. Pozwalają na ochronę dla osób trzecich, tzw. uposażonych, na wypadek śmierci głównego ubezpieczonego. Dla zobrazowania przykładu – ojciec rodziny wykupuje dla siebie ubezpieczenie na życie, aby chronić swoje dzieci czy żonę przed niedostatkiem na wypadek, gdyby nagle umarł.
Kilka rodzajów ochrony ubezpieczeniowej
Najczęściej umowę ubezpieczenia na życie zawiera się na czas określony, choć można też zdecydować się na umowę dożywotnią. Umowa terminowa gwarantuje ochronę tylko w wyznaczonym czasie, np. przez 10, 20 czy 30 lat.
W najprostszej wersji klient płaci Towarzystwu ubezpieczeniowemu składki roczne, a jeśli w czasie trwania ubezpieczenia nic się mu nie stanie, składki te są przypisane ubezpieczycielowi. Korzystniejszym, ale i często droższym ubezpieczeniem będzie polisa ochronno-inwestycyjna, gdzie część składki jest przekazywana na ochronę ubezpieczeniową, a część inwestowana i pomnażana.
Klient może zadecydować o poszerzeniu podstawowej ochrony ubezpieczeniowej o ochronę np. na wypadek inwalidztwa, niezdolności do pracy czy uszczerbku na zdrowiu. Otrzymuje wtedy gwarancję, że ubezpieczyciel wypłaci świadczenie w wysokości całej lub części sumy gwarancyjnej, nie tylko na wypadek śmierci ubezpieczonego. Często też ubezpieczyciel po zaistnieniu określonego zdarzenia, zobowiązuje się do opłacania do końca trwania umowy składek na ubezpieczenie na życie w imieniu osoby ubezpieczonej.
Istnieje wiele wariantów ubezpieczeń na życie, np. ubezpieczenia posagowe, inwestycyjne, czy tylko ochronne, które kierowane są do różnych grup klientów. Na czym one polegają można sprawdzić przeglądając ubezpieczenia na życie z www.rankingubezpieczennazycie.pl. Tam dowiemy się, jakie oferty przygotowali dla nas aktualnie ubezpieczyciele.
Jak wybrać polisę?
Czy można już po jednym spotkaniu z agentem zdecydować się na ubezpieczenie na życie? I tak, i nie. To zależy od tego, czy klient „odrobi lekcje” i sam sprawdzi oferty ubezpieczycieli. Udostępniony w sieci kalkulator ubezpieczeń na życie w www.rankingubezpieczennazycie.pl wskaże, co możemy mieć za kwotę pożądanej składki. Wtedy od razu widzimy, ile musimy wydać, aby mieć konkretną ochronę ubezpieczeniową.
Należy wybrać pomiędzy względnie niską składką roczną na ubezpieczenie na życie a zakresem ochrony ubezpieczeniowej. Za najniższą składkę otrzymamy tylko podstawową ochronę przed śmiercią i niską sumę gwarancyjną. Wysokie składki odpowiadają ubezpieczeniom dopasowanym do naszych indywidualnych potrzeb. Mogą mieć one charakter ochronno-oszczędnościowy, dzięki czemu bez względu na to, czy dojdzie do wypadku i śmierci w czasie trwania okresu ubezpieczenia czy też nie, ubezpieczyciel i tak z czasem wypłaci nam zgromadzone środki.
Z kolei polisy na życie i dożycie oraz polisy posagowe mogą być dobrą metodą inwestowania pieniędzy na przyszłość – dla siebie i swoich bliskich.
Wybór należy do każdego klienta, który nie tylko powinien sprawdzać wysokość składki rocznej na ubezpieczenie, ale przede wszystkim, co otrzyma w zamian od wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego.
Warto pamiętać, że wysokość świadczenia wypłacanego z ubezpieczenia na życie jest zależna od indywidualnych ustaleń poczynionych z ubezpieczycielem na etapie podpisywania umowy ubezpieczeniowej oraz od wysokości opłacanej składki.