Zakup ubezpieczenia na życie to jedna z najważniejszych, a jednocześnie najtrudniejszych decyzji do podjęcia, bo podejmujemy ją w trosce nie o siebie, ale o swoich najbliższych. Oferty różnych ubezpieczycieli mogą się zasadniczo różnić, dlatego warto dobrze przemyśleć i skalkulować wybór, dostosowując go do indywidualnych potrzeb i możliwości.
Ubezpieczenie życiowe to produkt finansowy, który – wbrew nazwie – nie służy wcale zabezpieczeniu naszego spokojnego bytu, lecz ma zabezpieczyć rodzinę na wypadek naszej śmierci, choroby czy nieszczęśliwego wypadku. Wówczas albo uposażeni, czyli wskazane osoby otrzymają od ubezpieczyciela pieniądze albo wypłaci on nam odszkodowanie lub rentę. Wystarczy jedynie wpłacać regularnie na wskazane konto określoną sumę. Stawki zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych.
Oferta ofercie nierówna
Wybór dobrego ubezpieczenia na życie wcale nie jest prostą sprawą. Może się wydawać, że nietrudno podjąć właściwą decyzję, gdy wiemy już, kogo chcemy uposażyć, a także jaką sumę miesięcznie wpłacać. To jednak nie wszystko. Zanim podejmiemy ostateczną decyzję, warto spokojnie przeanalizować „za” i „przeciw” i odpowiedzieć sobie na kilka pytań, z których najważniejsze to pytanie o wysokość składki i całkowitej kwoty ubezpieczenia (taką sumę w przypadku naszej śmierci otrzymają uposażeni), warunki ubezpieczenia, a także ewentualne „kruczki” w umowie. Dlatego warto porównać oferty ubezpieczeń na życie w porównywarce rankomat.pl.
Ubezpieczyciel nie zawsze zapłaci
Zapoznając się bliżej z bogatą ofertą towarzystw ubezpieczeniowych, może się okazać, że prosty z pozoru wybór urasta do rangi skomplikowanej decyzji uzależnionej od wielu czynników, a umowę trzeba czytać kilkakrotnie. Na jakie rzeczy warto zwrócić uwagę? Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują wiele opcji jako dodatkowo płatnych (np. zabezpieczenie na wypadek chorób śmiertelnych), a także wyłączają z umowy przypadki śmierci samobójczej, zdarzenia powstałe w skutek nieszczęśliwego wypadku, wypadki związane z niebezpieczną pracą, sportami ekstremalnymi czy choroby nowotworowe. Najczęściej ubezpieczenie zawiera możliwość dowolnego poszerzania zakresu ubezpieczenia, np. o pobyt w szpitalu czy niezdolność do pracy, jednak wyłącza z te choroby, na które wcześniej chorowaliśmy. Wypełniając z agentem ankietę medyczną musimy szczerze i zgodnie z prawdą opisać naszą historię chorób, ponieważ jeśli coś zataimy, ubezpieczyciel może nie wypłacić nam odszkodowania. Ponadto w przypadku, gdy już cierpimy na określone schorzenia, np. mamy problemy z sercem, to nie otrzymamy świadczenia na wypadek zawału.
Prześwietlanie OWU
Warto również dopytać o niezrozumiałe definicje czy zastrzeżenia, a także wyjaśnić, kiedy i w jakich sytuacjach ubezpieczyciel zastrzega sobie prawo do niewypłacenia ubezpieczonemu lub uposażonym pieniędzy oraz kiedy i na jakich zasadach możemy wprowadzać zmiany w naszej polisie. Warto pamiętać, że szczegóły dotyczące ubezpieczenia, a więc również lista wyłączeń ubezpieczyciela od odpowiedzialności, znajduje się w OWU, czyli Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, z którymi należy się dokładnie zapoznać przed zawarciem umowy. Jeśli szukać „kruczków”, to właśnie tam.
Porównaj i wybierz
Wybór najlepszego ubezpieczenia na życie nigdy nie powinien być wyborem pochopnym. Bogata oferta produktów, a także konkurencyjne ceny mogą przyprawić o zawrót głowy. Warto pamiętać, że dobra polisa może pełnić również rolę inwestycji, stanowiąc zabezpieczenie na poczet przyszłej emerytury. Poprzez porównanie ofert ubezpieczenia na życie można zabezpieczyć sytuację finansową swojej rodziny na lata.