2015 rok był rekordowym pod kątem sprzedaży mieszkań na rynku pierwotnym w Polsce. Największy pośrednik nieruchomościowy w branży – Home Broker – wspierał Klientów w kupnie aż 4 700 mieszkań na rynku pierwotnym czyli nowych lokali z tzw. „pierwszej ręki”.
Warszawa, Wrocław, Kraków – to czołówka miast w Polsce, które są największym rynkiem nieruchomościowym w kraju pod kątem sprzedaży mieszkań na rynku pierwotnym. Home Broker najbardziej zwiększył swoją sprzedaż w 2015 roku właśnie w tych miastach czyli tam, gdzie wyniki samego lokalnego rynku wzrastały od kilkunastu do kilkudziesięciu procent.
To najlepszy wynik, jaki do tej pory odnotowaliśmy w Home Broker – 4 700 sprzedanych mieszkań w 2015 roku robi wrażenie. Przede wszystkim postawiliśmy na szeroką liczbę ofert z rynku pierwotnego. Na koniec zeszłego roku w naszej ofercie rynku pierwotnego było ponad 20 000 mieszkań – mówi Paweł Komar, Członek Zarządu Home Broker SA.
Liderem pozostała Warszawa, gdzie w całym roku Klienci kupili ponad 1 100 mieszkań na rynku pierwotnym, co daje średnio 92 mieszkania w miesiącu. Początek 2016 roku też wygląda obiecująco – widać kontynuację trendu wzrostowego w stolicy,
jak i np. w Trójmieście czy Krakowie, gdzie Home Broker pośredniczy w sprzedaży około 100 mieszkań miesięcznie.
Kolejny jest Wrocław z 775 sprzedanymi mieszkaniami w 2015 roku (średnia to 64 mieszkania w miesiącu), a „brąz” zgarnął Kraków – w 675 mieszkaniach zamieszkali Klienci Home Broker, co daje statystyczny wynik 56 sprzedanych mieszkań w miesiącu.
To nie wszystko – 2015 rok to moment, gdy wielu deweloperów podpisywało z Home Broker umowy na wyłączność sprzedaży określonych inwestycji. Przykładowo – we Wrocławiu, Krakowie, Warszawie już nawet co czwarte mieszkanie było sprzedane
w projektach, które pośrednik prowadził na wyłączność.
Rynek pierwotny to ogromny potencjał, dlatego szukamy takich innowacyjnych rozwiązań, które ułatwią Klientom poszukiwania własnego „M”, jak i wspomogą prace innych pośredników nieruchomości. Udostępniliśmy naszym partnerom unikalny na rynku portal „e-baza.pl”. Zrzeszeni z nami zewnętrzni pośrednicy mogą dzięki niemu dotrzeć do najszerszej oferty nowych mieszkań, a deweloperom daje możliwość dotarcia do szerszego grona kupujących. To z pewnością również przełożyło się na sukces sprzedażowy Home Broker w 2015 roku, a w 2016 z tego kanału sprzedaży mamy zamiar osiągnąć naprawdę dobre rezultaty– dodaje Paweł Komar, Członek Zarządu Home Broker SA.
Warto wspomnieć o innych rynkach mieszkaniowych w Polsce w 2015 roku. „Ciekawostka” może dotyczyć Łodzi, w której rynek był mocno uzależniony od programu „Mieszkanie dla Młodych”. Większość ofert deweloperów została dopasowana do poziomu limitów MdM, co miało wpływ na zwiększenie liczby transakcji w Home Broker o nawet 62%.
Natomiast Rzeszów to rynek, w którym zaobserwowano wysoką sprzedaż mieszkań na rynku pierwotnym dzięki napływowi „fali” kupujących z Ukrainy. Klienci zza wschodniej granicy potraktowali kupno mieszkania w Rzeszowie jako długoterminową inwestycję, rodzaj oszczędności, a także był związany z podjęciem pracy zarobkowej w Polsce.
Z kolei w Trójmieście sprzedaż nowych mieszkań w 2015 roku w Home Broker wzrosła (rok do roku) aż o 53%. W znacznej mierze było to efektem dużego zainteresowania programem „MdM”. Szacuje się bowiem, że ponad połowa mieszkań z oferty trójmiejskiego rynku pierwotnego jest dostępna z takim dofinansowaniem. Ta liczba pokrywa się również z danymi Home Broker – blisko 60% zeszłorocznych transakcji dotyczyło mieszkań objętych programem.
W Gdańsku pośrednik odnotował również sporo transakcji na tzw. klientach inwestycyjnych. Co ciekawe, klienci ci w odróżnieniu od innych miast często poszukują nieruchomości z przeznaczeniem pod wynajem krótko i średnio okresowy, typowo sezonowo. Dotyczy to wynajmu na kilka dni albo tygodnie, co dla inwestorów jest znacznie lepszą alternatywą pod względem rentowności niż mieszkania pod wynajem długoterminowy. Zainteresowaniem cieszyły się zwłaszcza projekty w ścisłym centrum, w okolicy Starego Miasta, jak np. apartamenty w inwestycjach o podwyższonym standardzie z dodatkowymi częściami wspólnymi np. w postaci reprezentacyjnego holu lub częściami rekreacyjnymi (spa, basen).
Intersujący jest też pod tym względem rynek krakowski – dobry wynik sprzedaży mieszkań związany był w większości z popularnością segmentu średniego, w którym podaż była największa. To z kolei wiązało się z lepszą rentownością, przede wszystkim dla inwestorów indywidualnych, którzy kupowali mieszkania za gotówkę na najem krótkoterminowy lub długoterminowy.
Źródło: Home Broker