Nie wszystkie osoby, które pracowały legalnie za granicą, w krajach Unii Europejskiej i były tam ubezpieczone, opłacały podatek wiedzą, że mogą ubiegać się o emeryturę także w Polsce. Czasami jednak przez własną nieuwagę i z powodu błędów popełnianych przy załatwianiu formalności, sami pozbawiają się wypłaty pełnego świadczenia emerytalnego. Na przykład źle udokumentowane okresy ubezpieczenia, wysłanie niepełnych kompletów dokumentów mogą spowodować, że ZUS wypłaci dużo mniejsze świadczenie.

Nie wszystkie osoby, które pracowały legalnie za granicą, w krajach Unii Europejskiej i były tam ubezpieczone, opłacały podatek wiedzą, że mogą ubiegać się o emeryturę także w Polsce.

Czasami jednak przez własną nieuwagę i z powodu błędów popełnianych przy załatwianiu formalności, sami pozbawiają się wypłaty pełnego świadczenia emerytalnego. Na przykład źle udokumentowane okresy ubezpieczenia, wysłanie niepełnych kompletów dokumentów mogą spowodować, że ZUS wypłaci dużo mniejsze świadczenie. Wszystkie te błędy są do uniknięcia, ale trzeba postępować zgodnie z zasadami jakie obowiązują w prawie unijnym.
 
Osoba pracująca w kraju Unii Europejskiej może otrzymać emeryturę jednocześnie z zagranicy i z Polski. Żeby jednak tak się stało musi spełnić wymogi jakie przewidują przepisy obowiązujące w danym kraju. Polacy, którzy wcześniej pracowali w Polsce, ale obecnie przebywają za granicą, wniosek o emeryturę składają do organu rentowego w kraju, w którym obecnie zamieszkują. Następnie instytucja ta przesyła wniosek do ZUS razem z potwierdzeniem przepracowanych okresów w danym kraju. Po otrzymaniu tych dokumentów z kolei ZUS występuje do zagranicznego organu o potwierdzenie stażu osoby wnioskującej.
 
Błędem jaki popełnia duża część Polaków i który znacznie wydłuża czas oczekiwania na wypłatę emerytury jest fakt, że Polacy przyjeżdżają z zagranicy do kraju i dopiero w Polsce zaczynają starania o emeryturę. Czasami ustanowienie pełnomocnika do załatwiania wszelkich formalności w ZUS pozwala załatwić wszystko bezproblemowo i w krótkim terminie.

Drugim ważnym błędem popełnianym przez naszych rodaków przy załatwianiu formalności związanych z otrzymaniem emerytury, jest dostarczenie do urzędu niepełnej dokumentacji, oraz nieznajomość przepisów unijnych, co może spowodować, że ubezpieczeni mają wypłacaną niższą emeryturę niż im się należy. Często ubezpieczeni nie wiedzą, że fakt pracy  za granicą jeszcze wcześniej zanim Polska weszła do Unii Europejskiej pozwala im starać się o ponowne przeliczenie wysokości świadczenia. W tym celu muszą złożyć do ZUS wniosek o ponowne przeliczenie. Każdy kto był zatrudniony za granicą przed 1 maja 2004 roku może złożyć wniosek o ponowne ustalenie wysokości świadczenia.
 
Niepełna dokumentacja dotyczy przeważnie tych okresów kiedy ubezpieczony mieszkał w Polsce i nie przedstawił w ZUS dokumentów potwierdzających jego zatrudnienie i wynagrodzenie za ten czas.

Bardzo często osoby przebywające za granicą przedstawiają do ZUS bardzo znikomą dokumentację i myślą, że pozwoli to na wyliczenie pełnego świadczenia. Niestety dla organu rentowego liczą się jedynie okresy udokumentowane. Należy o tym pamiętać.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj