Jeśli chcesz kupić fundusz, to łatwe pieniądze zarobisz na ekstra lokacie. Ale jeśli szukasz tylko dobrej lokaty, to dodatkowy fundusz może być zbędnym ryzykiem.  Oprocentowanie lokat wciąż może wynosić nawet 10 proc. w skali roku, ale tylko pod warunkiem, że klient jednocześnie zainwestuje część oszczędności w fundusze. Dobra koniunktura na giełdzie ma szansę spowodować wzrost zainteresowania tego typu produktami, które niesłusznie bywają przedstawiane jako alternatywa dla

Jeśli chcesz kupić fundusz, to łatwe pieniądze zarobisz na ekstra lokacie. Ale jeśli szukasz tylko dobrej lokaty, to dodatkowy fundusz może być zbędnym ryzykiem.

Oprocentowanie lokat wciąż może wynosić nawet 10 proc. w skali roku, ale tylko pod warunkiem, że klient jednocześnie zainwestuje część oszczędności w fundusze. Dobra koniunktura na giełdzie ma szansę spowodować wzrost zainteresowania tego typu produktami, które niesłusznie bywają przedstawiane jako alternatywa dla coraz niżej oprocentowanych lokat.

Przed podjęciem decyzji o ulokowaniu środków w połączenie lokaty z funduszami należy poznać główne zasady rządzące takimi ofertami. Już na początku warto zwrócić uwagę, że rozwiązanie to ma sens w przypadku kiedy klient decyduje się na ustalony fundusz, a lokata służy tylko jako dodatek, który pozwoli zdywersyfikować oszczędności. Pozwoli to uniknąć sytuacji, gdzie produkt trafia do nieodpowiedniego klienta. Zatem warto zastosować podejście przeciwne do reklamowanego przez banki, punktem wyjścia powinien być fundusz o odpowiednim poziomie ryzyka, a nie wysokooprocentowana lokata.

Generalna zasada połączenia funduszy z lokatami mówi, że oprocentowanie części depozytowej jest tym wyższe im więcej środków przeznaczone jest na inwestycję w fundusz. Dlatego z co najmniej 10 tys. zł zainwestowanych w MultiBanku tylko 25 proc. zostanie przeznaczone na kwartalną lokatę na 10 proc. w skali roku, reszta środków jest inwestowana w jeden z dwóch subfunduszy oferowanych przez Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych Skarbiec.

Przykład ten pokazuje również drugą właściwość połączonego rozwiązania, okres deponowania środków na lokacie ma się nijak do horyzontu inwestycyjnego funduszy i tylko w jednym banku przekracza rok (DnB Nord). A do zasad rządzących tym produktem należy dodać fakt, że większość subfunduszy to akcyjne, stabilnego wzrostu lub zrównoważone charakteryzujące się wyższymi opłatami za zarządzanie. Znacznie ciężej znaleźć połączenie lokaty z potencjalnie bezpieczniejszym funduszem pieniężnym lub dłużnym. Wyjątkiem jest Bank Millennium, który daje taką możliwość, ale kosztem lokaty, której oprocentowanie znacznie traci na atrakcyjności.

Przed inwestycją w lokatę i fundusz równocześnie należy również sprawdzić jaki jest koszt opłaty dystrybucyjnej za nabycie jednostek uczestnictwa funduszu. Może się okazać, że opłata ta skonsumuje znaczną część odsetek z wyżej oprocentowanej lokaty, a efekt będzie porównywalny do inwestycji w oba produkty z osobna. Dodatkowo, każdy z klientów musi mieć na uwadze, że inwestycja taka wymaga wyższej wpłaty, niż produkty nabywane oddzielnie. O ile minimalna kwota do założenia samej lokaty w większości banków to 500 do 1000 złotych, to w przypadku połączenia funduszu z lokatą próg ten wynosi od 2 do 10 tys. złotych.

Na pytanie „lokata z funduszem, czy fundusz z lokatą?” odpowiedź powinna być tylko jedna: świadomie wybrany fundusz z lokatą, mimo że to właśnie część depozytowa ma być wabikiem na klientów. A wszystko po to, żeby ewentualne straty poniesione na części inwestycyjnej były wkalkulowane w podejmowane ryzyko.


Michał Sadrak

Zobacz także:

Amber Gold rozdaje 1 kilogram złota!

Ranking kont oszczędnościowych

Ranking lokat bankowych

,21,5430,1285671983

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj