Obecnie niewiele osób stać na zakup własnego mieszkania, czy wybudowanie domu, większość nabywców nieruchomości decyduje się więc na kredyt hipoteczny. Ci, którzy nie zaoszczędzili odpowiedniej kwoty i decydują się na zaciągnięcie pożyczki muszą jednak pamiętać, że spłacać będą nie tylko samą kwotę pożyczki udzielonej przez bank.
Do kosztów kredytu mieszkaniowego należy doliczyć także koszty ubezpieczeń, koszty notarialne, koszty założenia księgi wieczystej i hipoteki, a przede wszystkim prowizję banku. Oprócz tego w czasie trwania umowy możemy zapłacić za zmianę waluty kredytu, jego wcześniejsze spłacenie lub za zarządzanie rachunkiem kredytowym. O wysokości kredytu decyduje także wkład własny – im większy, tym bardziej jesteśmy dla banku wiarygodni, a dzięki temu możemy liczyć na tańszy kredyt.
Jak więc odnaleźć ten najbardziej dogodny dla siebie?
Przede wszystkim należy porównać kredyty hipoteczne w ofertach poszczególnych banków. Obecnie właściwie każdy bank oferuje kredyt hipoteczny, łatwo więc zgubić się w gąszczu kredytowych propozycji. Różnią się one wysokością oprocentowania, długością okresu kredytowego, możliwością wcześniejszego spłacenia pożyczki bez dodatkowych opłat lub zwolnieniem z prowizji za przydzielenie kredytu.
Przy takiej ilości ofert trudno podjąć decyzję, osoby niezdecydowane i te mające niewielkie pojecie o rynku kredytowym mogą więc skorzystać z pomocy doradców kredytowych. Można ich znaleźć za pośrednictwem Internetu, np. na portalu comperia.pl (http://www.comperia.pl/kredyty_hipoteczne). Taki doradca zna rynek finansowy, orientuje się więc w ofertach i promocjach poszczególnych banków.
Oprócz porównania kredytów hipotecznych, doradcy pomagają w kompletowaniu potrzebnych dokumentów, ustalaniu zdolności kredytowej, wypełnianiu wniosków kredytowych, a także negocjują warunki finansowe z bankiem. Warto zdecydować się na taką pomoc w wyborze kredytu hipotecznego, ponieważ tego typu pożyczki spłaca się latami, należy więc podjąć decyzję jak najmniej obciążającą nasze finanse.