Kredyty konsolidacyjne to rozwiązanie, które znacznie ułatwi spłatę zaległości. Nie jest ono nowością na rynku finansowym – już od kilkunastu lat pomaga klientom banków regulować zobowiązania finansowe na bardzo korzystnych warunkach.
Decydując się na tego rodzaju formę, nie trzeba martwić się o wysokie raty, skomplikowane formalności czy o przeoczenie terminu wpłacenia raty. Wręcz przeciwnie – kredyt konsolidacyjny może obniżyć zobowiązania, dodatkowo rozłożyć spłacaną kwotę oraz wyeliminować ryzyko nieterminowych wpłat i naliczania dodatkowych odsetek. Dzięki niemu można spłacić zarówno kredyty gotówkowe i hipoteczne, jak i debet na karcie, a pozostałą część pieniędzy przeznaczyć na wybrany cel. Jak odpowiednio dobrać rodzaj kredytu konsolidacyjnego, aby spełnił oczekiwania i sprostał potrzebom klienta?
Wybór banku
Obecnie na rynku istnieje bardzo wiele różnego rodzaju kredytów oferowanych przez różne banki. Przed podjęciem decyzji należy bardzo szczegółowo i dokładnie zapoznać się z różnymi dostępnymi ofertami i szczegółowo porównać wszystkie rozważane opcje. Kredyt powinien być dostosowany do celu, na jaki chce się przeznaczyć pieniądze, co również należy wziąć pod uwagę podczas wyboru oferty. Należy także dogłębnie przeanalizować i ocenić swoją sytuację finansową, zdolność kredytową, możliwą wysokość wkładu własnego i okres, w czasie którego planuje się spłacać zobowiązanie. Warto także dowiedzieć się, czy bank oferuje dodatkowe usługi, takie jak możliwość zawieszenia spłat na określony czas czy wspólna konsolidacja długu współmałżonka. Ważne jest także dokładne sprawdzenie wiarygodności instytucji udzielającej kredytu.
Kredyt hipoteczny czy gotówkowy?
Istnieją dwa podstawowe typy kredytów konsolidacyjnych: hipoteczny oraz gotówkowy. Pierwszy z nich jest przyznawany na dłuższy okres i z mniejszym oprocentowaniem, wymaga jednak zabezpieczenia w postaci hipoteki nieruchomości. Drugi można otrzymać na krótszy czas bez konieczności zabezpieczenia, jednak na wyższe oprocentowanie. Na pierwszą opcję warto zdecydować się w przypadku, kiedy kredyt dotyczy spłaty domu albo mieszkania, natomiast na drugą w przypadku mniejszych wydatków, takich jak meble, sprzęt RTV i AGD.
Rozwaga przede wszystkim
Kredytu konsolidacyjnego, podobnie jak żadnego innego, nie należy zaciągać pochopnie. Decyzja o wyborze takiego rozwiązania powinna być więc poprzedzona bardzo dokładną kalkulacją i dogłębną analizą własnej sytuacji finansowej. Kredyty kuszą możliwościami szybkiego zdobycia wymarzonych dóbr, jednak źle dobrane mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Przed wyborem konkretnej oferty warto dokładnie przeliczyć wysokości raty i oprocentowania, aby mieć pewność, że warunki są korzystne i opłacalne. Warto także sprawdzić, czy kredyt może przynieść dodatkowe oszczędności i jak duże one będą. W tym celu można skorzystać z dostępnych w sieci kalkulatorów, które pomogą obliczyć wysokość raty, oszczędności i odsetek. W internecie dostępne są również porównywarki finansowe np. Finansowysupermarket.pl, które pomogą nam wybrać najlepszą ofertę. Warto także poradzić się profesjonalisty, który pozwoli uniknąć błędu i przyjęcia niekorzystnego zobowiązania.