Dziś wielu turystów wyjeżdżających na zagraniczne wakacje oprócz drobnych w portfelu, które zawsze warto mieć przy sobie, decyduje się na płatności kartami bankowymi. Królują karty debetowe i kredytowe. Jeśli wyjeżdżasz często i wybierasz egzotyczne miejsca, może warto byś zdecydował się na konto walutowe?
Waluta obca na polskim koncie
Dziś na całym świecie możesz płacić kartą debetową, którą otrzymujesz w momencie otwarcia konta bankowego. Zapewne nie zawsze dokładnie wiesz, ile kosztuje podjęcie pieniędzy z bankomatu i tzw. przewalutowanie transakcji. Jeśli płacisz w kraju, w którym walutą jest euro, transakcja zostaje przewalutowana z polskiej złotówki na euro, po kursie organizacji płatniczej (Visa bądź MasterCard, w zależności od twojej karty), co zostanie odnotowane przez twój bank. Ten ma kilka dni na zaksięgowanie transakcji, która ostatecznie zostanie opłacona według kursu z tego właśnie dnia. Warto o tym pamiętać. Dlatego przed wyjazdem dobrze się zastanów, co najbardziej ci się opłaca.
Konto walutowe – rozwiązanie dla podróżujących
Jednym z lepszych i zdecydowanie najbardziej korzystnych finansowo rozwiązań jest konto walutowe. Prowadzone jest najczęściej w euro, dolarach, także we frankach szwajcarskich czy funtach szterlingach. Sprawdź czy w twoim banku do istniejącego już konta bankowego w złotówkach możesz np. czasowo podłączyć kartę tak, by działała na zasadzie konta walutowego. Niektóre banki oferują także kartę, która na miejscu – załóżmy, że przebywasz na dłużej w Chile – rozpoznaje walutę i dokonuje transakcji w lokalnej walucie, w tym wypadku w peso.
W ten sposób przygotowane do wyjazdu konto bankowe, czy też założone konto walutowe da ci gwarancję, że płacąc w Berlinie 20 euro za jakiś produkt, dokładnie tyle zostanie ściągnięte z twojego konta bankowego.
Czy konto walutowe się opłaca?
Zawsze jednak musisz zapoznać się z tabelą opłat i prowizji, bo być może nowa karta kosztuje dużo za dużo, a prowadzenie konta walutowego będzie droższe niż wszelkie opłaty na miejscu dokonywane kartą. Wówczas policz, czy opłaty związane z prowadzeniem dodatkowego konta bankowego będą rzeczywiście niższe niż opłaty, które by cię dopadły na miejscu, w którym płaciłbyś kartą bankową.
Możesz rozważyć też podpięcie karty do konta walutowego. Jeśli posiadasz już konto walutowe np. w City Handlowy, będziesz mógł bezpłatnie otworzyć konto walutowe w dowolnej walucie, bez dodatkowych opłat. Wystarczy, że zalogujesz się na stronie internetowej banku i wybierzesz opcję „przepnij kartę”. Podobną propozycje ma dla swoich klientów Bank Pekao. W ramach jednej karty, korzystasz z wielu usług. Karta wielowalutowa Pekao automatycznie przepina się między rachunkami.
Zasadna jest opinia wielu podróżujących i ekspertów, że posiadanie konta walutowego jest opłacalne przy częstych i dłuższych wyjazdach zagranicznych. Z raportu CBOS dotyczącego zwyczajów wyjazdowych Polaków wynika, że wzrosła liczba osób wyjeżdżających na dłuższe (ponad siedmiodniowe) wyjazdy. W porównaniu z 2013 rokiem, w 2014 odsetek takich osób wzrósł o 17 proc[i].
Na co warto zwrócić uwagę:
•Porównaj wszystkie dostępne propozycje, by móc podliczyć i zoptymalizować koszty prowadzenia i posiadania konta walutowego.
•Oblicz prowizję roczną oraz miesięczną (może się wahać od 0 – 10 zł[ii]).
•Sprawdź, czy jeśli zrezygnujesz z prowadzenia konta walutowego w odpowiednim czasie nie poniesiesz dodatkowych kosztów.
[i] Wyjazdy wypoczynkowe Polaków w 2014 i plany na rok 2015, Warszawa, luty 2015, str. 9
[ii] Rynek kapitałowy i giełda papierów wartościowych. Mirosław Kachniewski, Bartosz Majewski, Przemysław Wasilewski. Warszawa, Czerwiec 2008. str. 67