Konsolidacja kredytu – czy to się opłaca?

Posiadasz kilka kredytów w różnych bankach? Wysokość zobowiązań powoli zaczyna przekraczać możliwości twojego budżetu domowego? Pomyśl o zamianie wielu rat w jedną – znacznie niższą. Rozważ zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego – to rozwiązanie, które może okazać się dla ciebie korzystne.

Większość Polaków posiada na swoim koncie kredyty gotówkowe, karty kredytowe, linie kredytowe w rachunku bankowym czy nawet sprzęt kupiony na raty. Każdego miesiąca zachodzi więc konieczność spłaty kilku zobowiązań, co wiąże się z obowiązkiem pamiętania o terminach zapłaty. O ile 1-2 kredyty nie stanowią większego problemu, tak zapamiętanie terminów spłaty 5-6 zobowiązań może być już problematyczne. Między innymi w takich przypadkach doskonale sprawdzi się konsolidacja kredytu.
Na czym polega konsolidacja kredytu?
Kredyt konsolidacyjny to oferta, której istotą jest zamiana nawet kilkunastu zobowiązań wobec banków w jedno. W ten sposób kredytobiorca spłaca co miesiąc tylko jedną ratę, która zwykle jest dużo niższa niż dotychczasowe zobowiązania. Można więc powiedzieć, że konsolidacja kredytu polega na spłaceniu przez bank wszystkich zaciągniętych kredytów w ramach jednego większego zobowiązania.
Jak wybrać dobry kredyt konsolidacyjny?
Kredyty konsolidacyjne mają w ofercie właściwie wszystkie banki. Różnią się one zarówno warunkami przyznawania, jak i kosztami. Na co więc zwracać uwagę, by konsolidacja kredytu była korzystna?
Wysokość oprocentowania
Jedną z głównych kwestii jest oprocentowanie. To od niego zależy, jak dużo będzie kosztować kredyt konsolidacyjny. Wartość odsetek na pewno będzie niższa w porównaniu z kredytami gotówkowymi czy oprocentowaniem kart kredytowych, co z kolei przełoży się na niższą ratę.
Dodatkowe koszty kredytu
Oprocentowanie to nie jedyne koszty związane z konsolidacją kredytu. Wiele banków nakłada także prowizje oraz wymaga ubezpieczenia kredytu. W efekcie koszty konsolidacji wzrastają. Warto więc zwrócić uwagę nie na samo oprocentowanie, lecz na RRSO (Roczną Rzeczywistą Stopę Oprocentowania).
Wymagane zabezpieczenie
Niektóre banki wymagają hipoteki nakładanej na nieruchomość. Dotyczy to jednak przede wszystkim przypadków, gdy kwota kredytu konsolidacyjnego jest wysoka. Dla banków hipoteka jest zabezpieczeniem w razie, gdyby kredytobiorca przestał spłacać zaciągnięte zobowiązanie. Ponadto zabezpieczenie w postaci nieruchomości pozwala na wydłużenie okresu kredytowania – w niektórych bankach nawet do 30-40 lat.
Są jednak dostępne oferty kredytów konsolidacyjnych bez zabezpieczenia hipoteką. W tym przypadku należy jednak liczyć się z wyższym oprocentowaniem oraz krótszym okresem kredytowania.
Możliwość uzyskania dodatkowych środków
Część banków, w ramach oferowanego kredytu konsolidacyjnego, pozwala na uzyskanie dodatkowych środków finansowych. Oznacza to, że nowy kredyt opiewa na wyższą kwotę niż łączna suma dotychczas zaciągniętych zobowiązań. Dzięki temu kredytobiorca otrzymuje dostęp do pieniędzy, które można przeznaczyć na dowolny cel.
Jeżeli chcesz wybrać dobry kredyt konsolidacyjny, tj. na korzystnych dla ciebie warunkach, przeanalizuj dostępne oferty banków. W podjęciu decyzji pomóc może choćby kalkulator internetowy lub ranking kredytów konsolidacyjnych publikowany w serwisach www poświęconych tematyce finansów i bankowości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj