Wyjeżdżając za granicę zastanawiamy się jaki sposób zapłaty wybrać, aby było nam wygodniej i korzystniej. Pojawia się pytanie, czym płacić za granicą? Zabrać ze sobą kartę, czy wystarczy gotówka? Analizując ten temat możemy doszukać się zarówno plusów i minusów stosowania tych dwóch form płatności.
Zalety i wady płacenia kartą
Wydawać by się mogło, że płacenie kartą za granicą to najgorszy sposób. Jednak są plusy takiego wyboru. Najważniejszą zaletą płacenia kartą będąc na zagranicznym wyjeździe jest to, że nie musimy nosić ze sobą gotówki, minimalizując w ten sposób ryzyko tego, że zostaniemy narażeni na kradzież. Niestety w miejscach popularnych dla turystów zdarzają się przestępcy, którzy poszukują osób, po których widać, że są turystami i mogą posiadać większą ilość pieniędzy. Jako drugą zaletę płacenia kartą można uznać to, że nie musimy szukać kantorów.
Niestety najczęściej bywa tak, że koszty przewalutowania kart płatniczych są wyższe niż wymiana gotówki za pomocą kantoru. Również wypłata gotówki z bankomatów za granicą jest droższa. Nie jest też tajemnicą, że banki zarabiają na obrocie walutami. Może się okazać, że płacąc kartą zapłacimy nawet o kilkanaście procent więcej. Płacenie kartą jest wygodne, ale czy najtańsze?
Może lepiej gotówką?
Płacąc za granicą gotówką można zauważyć kilka plusów. Najważniejsze jest to, że gotówka jest raczej wszędzie akceptowana. Chodź zdarza się, że np. za hotel lub wynajem samochodu nie da się zapłacić gotówką. Mając ze sobą gotówkę nie jesteśmy zależni od terminali płatniczych w przypadku ich awarii i od pinu jeśli go zapomnimy.
Z drugiej strony zabierając ze sobą gotówkę za granicę musimy oszacować swoje wydatki. Gdy zabraknie nam pieniędzy i tak będziemy musieli skorzystać z bankomatu lub zapłacić kartą.
Nie jest łatwo wybrać lepsze rozwiązanie. Najlepszym wyjściem będzie zabrać na zagraniczny wyjazd zarówno zapas gotówki jak i kartę kredytową.
Autor: Daniela Kaczmarek
mBrokers.pl