Idealna lokata dla Ciebie – jak ją wybrać?

Definicja lokaty jest ogólnie znana. Jest to pewnego rodzaju umowa pomiędzy klientem a bankiem. Decydując się na nią, udostępniamy tej instytucji finansowej swoje środki pieniężne (poprzez założenie depozytu) oraz zgadzamy się na wykorzystywanie ich przez bank przez określony okres czasu. W zamian otrzymujemy wynagrodzenie w postaci wygenerowanych odsetek, których wartość zależna jest od oprocentowania. Pytanie brzmi następująco – czy potrafimy wybrać odpowiednią lokatę dla siebie?

 

Co jest najważniejsze?
Lokaty są zakładane na pewien okres, więc naszym pierwszym celem jest ustalenie, na jak długi czas jesteśmy w stanie „zamrozić” pieniądze w banku. Zazwyczaj mamy do wyboru miesiąc, kwarta, pół roku lub rok. Zachodzi tu pewna prawidłowość – im dłużej trzymamy pieniądze na lokacie, tym większe otrzymamy zyski.
W tym momencie przechodzimy do rodzaju oprocentowania oraz częstotliwości kapitalizacji odsetek. Możemy spotkać się ze stałym lub zmiennym oprocentowaniem. To pierwsze jest określane w momencie podpisywania umowy oraz obowiązuje przez cały okres trwania lokaty. Drugie natomiast, jak sama nazwa wskazuje, zmienia się pod wpływem pewnych czynników. Te „pewne czynniki” to wysokość stóp procentowych NBP oraz WIBOR (Warsaw Interbank Offered Rate). Jeżeli chodzi o częstotliwość kapitalizacji odsetek, jest to częstość dopisywania odsetek do środków, które mamy zgromadzone na koncie.
Jeżeli zdecydujemy się już na konkretną usługę, która będzie miała ciekawe oprocentowanie, okres oraz często kapitalizuje odsetki, pamiętajmy, aby zwrócić uwagę na kwoty minimalne oraz maksymalne, które możemy wpłacić na lokatę, a także produkty z nią powiązane oraz konsekwencje przedterminowego zakończenia lokaty (zazwyczaj jest to powiązane z brakiem jakichkolwiek zysków)
Co oferują banki?
Aktualnie możemy potkać się z różnorodną ofertą. W momencie poszukiwania odpowiedniej lokaty, warto sprawdzić obecne rankingi, które naprowadzą nas na ofertę dla nas. Ostatnie zestawienie ofert na pierwszym miejscu stawia Idea Bank, z oprocentowaniem 4% w skali roku. Kwoty, które możemy zdeponować na koncie mieszczą się w przedziale od 1 000 do 10 000 zł. Jeżeli chodzi o lokaty bankowe na długi okres, przoduje bank Santander, który pozwala na zamrożenie środków na 12 miesięcy z oprocentowaniem 2,25%. Maksymalna kwota to aż 1 mln zł!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj