W życzeniach skierowanych do swoich bliskich zawsze pamiętamy o zdrowiu. Bez niego trudno o prawdziwe szczęście. Z biegiem lat staje się ono coraz ważniejsze, zwłaszcza gdy warunkuje możliwość normalnego i godnego życia. Niestety zdrowie jest też w dzisiejszych realiach zwyczajnie „drogie”. Lekarstwa, terapie, rehabilitacja, specjalistyczna dieta… Wszystko kosztuje. Czy seniorów stać na życie w zdrowiu?
W życzeniach skierowanych do swoich bliskich zawsze pamiętamy o zdrowiu. Bez niego trudno o prawdziwe szczęście. Z biegiem lat staje się ono coraz ważniejsze, zwłaszcza gdy warunkuje możliwość normalnego i godnego życia. Niestety zdrowie jest też w dzisiejszych realiach zwyczajnie „drogie”. Lekarstwa, terapie, rehabilitacja, specjalistyczna dieta… Wszystko kosztuje. Czy seniorów stać na życie w zdrowiu?
Kosztowne lekarstwa
Nowe zapisy w Ustawie o Refundowaniu Leków spowodowały spore poruszenie w polskim społeczeństwie. Część pacjentów zapłaci w tym roku więcej za lekarstwa, które i do tej pory nie były tanie. Dla starszych, mniej zamożnych osób może to oznaczać konieczność rezygnacji z podjętego leczenia. Zmiana w sposobie aplikowania leków może wiązać się nie tylko z ryzykiem zdrowotnym. To także konieczność przeprowadzenia dodatkowych badań i zwiększenia ilości wizyt u lekarza, co z kolei oznacza, że efektywne leczenie staje się czasochłonnym, męczącym zajęciem. Absurdalnie długie terminy zapisów na specjalistyczne konsultacje, kolejki przed gabinetami, konieczność rejestracji we wczesnych godzinach porannych… Nie w taki sposób wyobrażamy sobie spokojną emeryturę.
Luksus prywatnej opieki medycznej
Oczywiście dla każdej sytuacji znajdzie się alternatywa: prywatne placówki medyczne, które oferują bardziej przyjazną pacjentowi obsługę i krótsze terminy oczekiwania na wizytę, rosną jak grzyby po deszczu. Za udogodnienia trzeba jednak zapłacić. Korzystne cenowo abonamenty są z reguły zarezerwowane dla osób młodych. Seniorzy pragnący korzystać z kompleksowego pakietu zdrowotnego muszą liczyć się z wydatkiem paruset złotych miesięcznie. Dbanie o właściwą kondycję organizmu nie powinno się w dodatku ograniczać wyłącznie do konsultacji medycznych. Odpowiednia dla zdrowia dieta często wymaga zakupu towarów spożywczych z wyższej cenowo półki. Wizyty na basenie, fizykoterapia, ćwiczenia pod okiem specjalistów niosą za sobą kolejne koszty. Dodając je do siebie, otrzymamy sumę znacznie przewyższającą wysokość przeciętnej emerytury.
Czym opłacać zdrowie?
Dobrze, jeśli starsze osoby mogą wesprzeć domowy budżet odłożonymi wcześniej oszczędnościami. Te jednak nie stanowią worka bez dna. Część emerytów może liczyć na finansowe wsparcie najbliższych, ale wielu z nich nie czuje się komfortowo, korzystając z takiej formy pomocy. Pragnący utrzymać samodzielność finansową seniorzy, powinni pamiętać o kapitale własnym, zamrożonym w nieruchomości. Domy i mieszkania emerytów, często o dużym metrażu i korzystnej lokalizacji, utrzymują wysoką wartość rynkową. Ich spieniężenie to szansa na uzyskanie dodatkowych środków finansowych, które mogą wystarczyć nie tylko na pokrycie prozdrowotnych wydatków.
Odmrożenie kapitału
W jaki sposób wykorzystać wartość swojej nieruchomości? Jej sprzedaż z pewnością gwarantuje spory przypływ gotówki, trudno jednak określić w jakim czasie uda się taką transakcję zrealizować. Pozostaje także pytanie: czy po sprzedaży domu zakupić mniejsze lokum, czy może zdecydować się na wynajem? Decyzja ta, jak i sam proces sprzedaży, może być dla starszej osoby przytłaczająca. Warto zatem skorzystać z pomocy profesjonalnych firm zajmujących się obrotem nieruchomości.
Na rynku istnieją też instytucje pomagające w zamianie mieszkań, które wzajemnie kojarzą osoby pragnące zamienić lokum. Jak to działa? Właściciel większego mieszkania otrzymuje przy zamianie zwrot różnicy wartości między lokalami. To bardziej wygodne rozwiązanie nadal nie gwarantuje jednak terminu szybkiej realizacji. Wiąże się też z koniecznością przeprowadzki. Dla przyzwyczajonych do wieloletniego miejsca zamieszkania seniorów to często posunięcie zbyt rewolucyjne.
Hipoteka na odwrót
Dobrym rozwiązaniem może się więc okazać hipoteka odwrócona. Obecna na polskim rynku od kilku lat usługa, to sposób uzyskania środków pieniężnych z własnego mieszkania lub domu, pozwalający zarazem na dalsze jego zamieszkiwanie. W ramach podpisanej umowy emeryt do końca życia otrzymuje ustaloną, comiesięczną kwotę pieniędzy w zamian za to, że po śmierci jego nieruchomością zarządzi instytucja wypłacająca owo świadczenie. Warunki raz zawarte w umowie obowiązują przez cały czas, nawet jeśli wartość wypłaconych świadczeń miałaby przekroczyć realną wartość nieruchomości.
Wysokość wypłacanej kwoty ustala się indywidualnie. – Wszystko zależy od wartości nieruchomości oraz wieku i płci świadczeniobiorcy – mówi Robert Majkowski, Prezes Zarządu Funduszu Hipotecznego DOM S.A., lidera rynku odwróconej hipoteki w Polsce. – Rozpiętość kwot jest spora, tak samo jak różne są ceny nieruchomości – zależnie od miasta, lokalizacji i standardu. Klienci mogą otrzymać miesięcznie od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych – wyjaśnia Majkowski. Ciągłość wypłat świadczeń zabezpiecza polskie prawo, bo umowa o dożywocie, którą podpisuje się z funduszem, jest oparta o przepisy kodeksu cywilnego.
Które z rozwiązań wybrać? O tym każdy musi zadecydować indywidualnie. Warto jednak pamiętać, że dodatkowe pieniądze uzyskane z nieruchomości stanowią swego rodzaju bufor bezpieczeństwa. Może opłaca się z niego skorzystać, by zyskać możliwość leczenia w komfortowych warunkach? Na emeryturze zamiast denerwować się kosztownym zdrowiem, lepiej po prostu móc się nim cieszyć.