Osoby, których zainteresowała waluta internetowa Bitcoin, często zastanawiają się, jak stawiać pierwsze kroki w świecie kryptowalut?
Czy potrzebują do tego jakiegoś specjalistycznego sprzętu, czy może potrzebują wiedzy na poziomie eksperckim z zakresu informatyki, albo kryptografii? Prawda jest taka, że zaczynając swoją przygodę z Bitcoinem, nie potrzeba żadnych nadzwyczajnych umiejętności, ani nawet specjalistycznego sprzętu. Niezbędny jest jedynie sprzęt z dostępem do Internetu oraz osoba, która posiada podstawową umiejętność jego obsługi.
Elementarnym miejscem służącym handlowaniu kryptowalutami są giełdy Bitcoin. Istnieje ich całe spektrum, z czego najsłynniejsze to np. BitStamp, czy Bisq. Praktycznie w każdym kraju występuje giełda umożliwiająca dokonywanie transakcji na Bitcoinach, w tym także i w Polsce. Oczywiście giełda kryptowalut to nie jedyne miejsce, gdzie można je zakupić. Można także nabyć Bitcoin metodą face-to-face, czyli bezpośrednio od kontrahenta. Na tematycznych forach można znaleźć setki ogłoszeń, jak również wystawić własne.
Tak jak na rachunkach tradycyjnej bankowości elektronicznej, tak też i waluta internetowa Bitcoin musi zostać zapisana na odpowiednim portfelu. Wybór portfela zależy od indywidualnych preferencji inwestora. Warto posiadać portfel, na którym może zostać zapisana kryptowaluta Bitcoin, ze względu na fakt, że trzymanie ich na giełdzie jest narażone na częste ataki hakerów. Z kolei portfel kryptowaluty jest odpowiednio zabezpieczony, co znacznie ogranicza ryzyko utraty przez użytkownika nabytego dobra.
Kiedy już użytkownik nabył określoną liczbę kryptowaluty i zasilił swój portfel Bitcoin, może wówczas zdecydować co z nimi chce zrobić. Bitcoin umożliwia płacenie na całym świecie, a ich zapis pojawia się natychmiastowo na zadeklarowanym rachunku. W ten sposób użytkownicy kryptowaluty nie muszą czekać na księgowanie przelewu, które w przypadku przelewów zagranicznych odbywa się w przeciągu kilku, a czasem nawet i kilkunastu dni. Wykorzystanie Bitcoina jako międzynarodowej waluty internetu, jest jedną z zastosowań tego instrumentu. Można też uznać tę kryptowalutę, jako rodzaj alternatywnej inwestycji. W ten sposób środki trzymane na portfelu, zyskują wraz z ewentualnym wzrostem ich wartości w przyszłości.
Kryptowaluty powstały m.in. z braku zaufania do tradycyjnego systemu bankowego
Na większości giełd bitcoin, handel odbywa się bez jakiejkolwiek dźwigni finansowej. Oznacza to bowiem, że decydując się nabyć, bądź sprzedać kryptowalutę, inwestor musi pokryć w całości wartość transakcji. Dzięki wysokiej zmienności Bitcoina oraz dostępności kryptowalut u brokera forex (https://www.xtb.com/pl/bitcoin-kb), trader może spekulować, czy cena w przyszłości wzrośnie, czy może spadnie i odpowiednio się pod to pozycjonować. Dostępność lewara finansowego umożliwia zawieranie zleceń przekraczających dostępne środki, co wpływa bezpośrednio na ponadprzeciętne wyniki, w przypadku trafnej prognozy.
Kryptowaluty, z Bitcoinem na czele, budzą wiele mieszanych emocji wśród uczestników rynku. Jedni widzą w tym rewolucję finansową i okazję do zarobienia fortuny na nowym instrumencie, podczas gdy drudzy widzą to, jako bańkę spekulacyjną, która w końcu pęknie, doprowadzając do całkowitego załamania tego rynku. Bez względu na to, po której stronie trader się opowiada, możliwość zajmowania długich oraz krótkich pozycji na głównych kryptowalutach, umożliwia zarobienie pieniędzy w przypadku realizacji któregoś ze scenariuszy.