Czy wiesz, że możesz odzyskać pieniądze za wykupione ubezpieczenie samochodu? Jeżeli Twoje OC jest już zapłacone na cały rok z góry, możesz odzyskać pieniądze w kilku konkretnych sytuacjach – za niewykorzystany okres ubezpieczeniowy.
Aby odzyskać pieniądze za składkę na OC, nie musisz pisać żadnego specjalnego wniosku do ubezpieczyciela. W niżej opisanych sytuacjach obowiązkiem towarzystwa ubezpieczeniowego jest zwrócenie Ci pieniędzy, nawet jeżeli z polisy zostało wcześniej wypłacone odszkodowanie – nadal przysługuje Ci zwrot składki za niewykorzystany okres.
Wyrejestrowanie pojazdu a zwrot składki OC
Samochodu raz wyrejestrowanego nie można ponownie zarejestrować, dlatego dotyczy to np. aut przeznaczonych na złomowanie po wypadku. Wyjątkiem może być samochód odzyskany po kradzieży, sprzedany za granicą, a także samochód zabytkowy oraz unikatowy, co musi być stwierdzone przez rzeczoznawcę.
Aby otrzymać zwrot składki OC za wyrejestrowany samochód, towarzystwu samochodowemu musisz dostarczyć zaświadczenie o złomowaniu ze stacji demontażu i zaświadczenie o wyrejestrowaniu z wydziału komunikacji. Uwaga – wysokość zwrotu będzie liczona od dnia wyrejestrowania pojazdu, a nie np. dnia wypadku, sprzedaży za granicą czy kradzieży.
Sprzedaż samochodu a zwrot składki OC
W przypadku sprzedaży samochodu w Polsce Twój zwrot składki OC zależy od… kupującego. W mocy nabywcy leży decyzja o skorzystaniu z OC sprzedawcy lub wypowiedzeniu umowy i zawarciu nowej, być może u nowego ubezpieczyciela.
Jeżeli OC Twojego samochodu jest opłacone z góry i kupujący zechce z niego skorzystać, nie otrzymasz żadnego zwrotu pieniędzy. Towarzystwa ubezpieczeniowego w takim wypadku nie interesuje, kto zapłacił składkę. Ma natomiast prawo do rekalkulacji, czyli przeliczenia wysokości składki na podstawie m.in. dotychczasowej historię szkodowości nowego właściciela, który będzie zobowiązany do pokrycia ewentualnej różnicy w kosztach. Dlatego też nabywcy samochodów używanych korzystają z np. kalkulatora samochodowego OC, aby przed pozostaniem przy ubezpieczeniu zbywcy przekalkulować jeszcze inne możliwości.
Dopiero w sytuacji, w której nabywca wypowie umowę OC, w ciągu dwóch tygodni od dnia złożenia przez niego wypowiedzenia otrzymasz zwrot pieniędzy.
Jeżeli Twoje OC było opłacane na raty, a nabywca zrezygnował z Twojego ubezpieczenia w okresie opłacenia kolejnej raty, nie otrzymasz zwrotu, bo opłacony przez Ciebie okres ubezpieczenia został wykorzystany w całości, a ubezpieczyciel nie posiada nadpłaconej kwoty.
Rezygnacja z ubezpieczenia OC zawartego na odległość a zwrot składki OC
Jeżeli dopiero po opłaceniu składki OC za rok z góry zorientujesz się, że umknęła Ci korzystniejsza cenowo oferta, jeszcze nic straconego. Masz 30 dni na rezygnację z ubezpieczenia OC zawartego przez telefon czy Internet. Jeżeli wypowiedzenie umowy złożysz po dwóch tygodniach, otrzymasz zwrot pomniejszony o ten czas, przez który ochrona ubezpieczyciela była aktywna.
Przedłużone automatycznie OC a zwrot składki OC
Jeżeli przedłużyła Ci się umowa OC u jednego ubezpieczyciela, a posiadasz już drugą umowę w innym towarzystwie ubezpieczeniowym, możesz zrezygnować z tej mniej dla Ciebie korzystnej. Wtedy zapłacisz tylko za okres, w którym ubezpieczenie, z którego rezygnujesz, było aktualne. Zawarcie nowej umowy automatycznie nie nastąpi w sytuacji, w której ubezpieczyciel nie otrzymał od Ciebie płatności za wszystkie raty ubezpieczenia OC.