Gdzie Polacy trzymają oszczędności – analiza struktury oszczędności polskich gospodarstw domowych?

0
304

W czasie gdy tak często rozmawia się w naszym kraju o emeryturach, warto też zastanowić się nad indywidualnym oszczędzaniem długoterminowym. Polacy nie posiadają zbyt wysokich oszczędności, co pokazują m.in. dane publikowane przez NBP. Jednak tendencje się zmieniają i coraz częściej myślimy o zabezpieczaniu finansowym na przyszłość. Przyjrzyjmy się jak oszczędzają dzisiaj Polacy.

 

Najpopularniejszym sposobem oszczędzania wśród Polaków pozostają lokaty bankowe. To właśnie na tych produktach bankowych gospodarstwa domowe zgromadziły najwięcej oszczędności. Według szacunków NBP, ok. 50% wszystkich oszczędności Polaków jest ulokowana w bankach – 629 mld zł. Dużo mniejszą pozycję w aktywach finansowych gospodarstw domowych stanowią akcje spółek giełdowych – ok. 100 mld zł co odpowiada zaledwie za nieco ponad 8% wszystkich oszczędności. Mniej więcej tyle samo środków zostało ulokowanych w funduszach inwestycyjnych – 98 mld zł. System emerytalny stanowił ok. 22% wszystkich oszczędności Polaków – 270 mld zł. Gotówka stanowiła niecałe 10% wszystkich oszczędności, co odpowiadało za ok. 125 mld zł odłożonych środków. Papiery dłużne stanowiły zaledwie odsetek wszystkich oszczędności gospodarstw domowych w Polsce.
Z podanych statystyk wynika, że zdecydowanie preferujemy lokowanie oszczędności na produktach finansowych oferowanych przez banki. Ten fakt nie może dziwić, głównie z uwagi na nieskomplikowany charakter tego typu oszczędzania. Przeciętne oprocentowanie depozytów wynosiło w ostatnim czasie ok. 2,4% i na przestrzeni kilku ostatnich lat uległo znacznemu obniżeniu za sprawą obniżek stóp procentowych. Pomimo tego, od końca 2013 roku widać silny trend wzrostowy, jeśli chodzi o zwiększenia się oszczędności przetrzymywanych na lokatach bankowych.
Problemem Polaków, jeśli chodzi o długoterminowe oszczędzanie jest brak szerokiej oferty produktów finansowych oraz niski poziom edukacji finansowo-ekonomicznej. W naszym kraju boimy się inwestować na giełdzie oraz w fundusze inwestycyjne, ponieważ uważamy to za ryzykowne i nie rozumiemy tych sposobów oszczędzania. Z kolei lokaty bankowe są na tyle prostymi produktami finansowymi, gwarantującymi równocześnie bezpieczeństwo, że większość z nas preferuje właśnie ten sposób oszczędzania. Problemem jest jednak niedostosowanie ofert banków do potrzeb ich klientów. Na rynku ciężko znaleźć depozyty długoterminowe z atrakcyjnym oprocentowaniem. Najlepsze lokaty są oferowane na krótkie terminy, a to nie pozwala budować długoterminowych oszczędności na emeryturę.
Wydaje się, że wraz z upływem czasu i wzrostem świadomości finansowej Polaków, coraz więcej osób będzie decydowało się na alternatywne sposoby oszczędzania na emeryturę np. poprzez polisy ubezpieczeniowe lub plany emerytalne. W ich ramach prawdopodobnie będzie można oszczędzać inwestując nie tylko w depozyty bankowe, ale również w rynki kapitałowe.
Na serwisie oszczednoscionline.pl sprawdzisz porównanie najlepszych lokat oraz dowiesz się, który bank posiada najlepszą ofertę depozytów terminowych.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here