Krajowy Plan Odbudowy jeszcze nie wszedł w życie, jednak w kolejnych latach polscy przedsiębiorcy będą mogli liczyć na dofinansowania. Zwłaszcza małe i mikro przedsiębiorstwa zyskają znacznie na planowanych dotacjach.
Krajowy Plan Odbudowy dotacje – kto z nich skorzysta?
Rodzimi właściciele firm długo czekali na uruchomienie KPO. Obecnie został uruchomiony pierwszy nabór wniosków. Wypełnienie ich nie jest jednak prostym zadaniem. Najlepiej skorzystać z usług firm Argonavi, która wyspecjalizowała się w pomocy przy pozyskaniu dotacji pochodzących z Unii Europejskiej i nie tylko. Okazuje się, że znaczna część Krajowego Planu Odbudowy skierowana jest na wsparcie inwestycji w przemyśle rolniczym oraz spożywczym. Zwłaszcza mali przedsiębiorcy zyskają znacznie na oferowanych dotacjach. Otrzymają oni dofinansowanie w zakresie nowych inwestycji nie tylko w wymiarze zaplecza produkcyjnego, ale też transformacji środowiskowej oraz cyfrowej. Rolnicy, którzy chcą skorzystać z dotacji na przetwórstwo, będą mogli starać się o wsparcie w wysokości nawet 500 tysięcy złotych na realizację przedsięwzięć dotyczących przetwarzania bądź wprowadzania do obrotu produktów rolnych bądź spożywczych. Do tego dolicza się też produkty pochodzące z rybołówstwa bądź akwakultury. Co istotne, poziom wsparcia wynosi nawet 50% kosztów kwalifikowanych. Natomiast wsparcie dla MSP przetwórstwa produktów rolnych, rybołówstwa bądź akwakultury zależne będzie od wielkości konkretnego zakładu przetwórczego i wynosi dla zakładu mikro nawet 3 miliony złotych. W przypadku zakładu małego mowa tutaj o dotacji wynoszącej nawet 10 milionów złotych. Średnia firma przetwórcza może otrzymać dotacje do 15 milionów złotych.
Na jakie inne inwestycje przeznaczone są dotacje pochodzące z KPO?
Dotacje dla firm z Unii Europejskiej dotyczyć będą też budowy oraz modernizacji lokalnych centrów magazynowo-dystrybucyjnych. Mikro i mali przedsiębiorcy mogą liczyć na dofinansowanie w przypadku prowadzenia przetwórstwa rolno-spożywczego, w tym również rybołówstwa oraz akwakultury. Celem jest kupno maszyn oraz urządzeń. Rolnicy dzięki dotacjom będą mogli zakupić nowe urządzenia. Mowa tutaj o sprzęcie cyfrowym czy czujnikach. Celem Krajowego Planu Odbudowy jest zabezpieczenie polskiej gospodarki przed potencjalnymi kryzysami. Co więcej, jego zadaniem jest odbudowa Polski po pandemii koronawirusa. Według szacunków kilkadziesiąt tysięcy przedsiębiorstw skorzysta z Krajowego Planu Odbudowy. Jest to ogromna szansa dla mikro i małych przedsiębiorców.