Charakterystyka współczesnego sektora pożyczkowego w Polsce

0
674

Dostępne dane statystyczne w sposób całkowicie jednoznaczny dowodzą, że rodzimy sektor pożyczek pozabankowych już od wielu lat utrzymuje niezwykle wręcz wysokie tempo rozwoju. W każdym roku szacuje się, że polski sektor pozabankowy rośnie w tempie około 20 procent. W porównaniu do systematycznie kurczącej się branży kredytów bankowych jest to wynik co najmniej imponujący.

Rozwój sektora takich rozwiązań, jak na przykład szeroko rozumiane pożyczki krótkoterminowe, odbywa się rzecz jasna jednocześnie na wielu różnych płaszczyznach. Z jednej więc strony możemy mówić o wciąż rosnących zyskach oraz obrotach polskich firm pożyczkowych. Z drugiej strony, systematycznie rośnie także sama liczba podmiotów działających w obrębie tej branży a także, rzecz jasna, liczba klientów korzystających z różnych wariantów pożyczek pozabankowych. Obecnie szacuje się, że w każdym roku kilka milionów Polaków decyduje się na przynajmniej jednorazowe skorzystanie z oferty firm pożyczkowych. Sytuacja jest jednak znacznie bardziej skomplikowana, niż mogłoby się wydawać. Rosnąca popularność pożyczek pozabankowych wcale nie rozwiewa bowiem różnego rodzaju mitów i stereotypów na temat szeroko rozumianej branży pożyczkowej. Co więcej, nawet klienci potencjalnie zainteresowani takimi produktami, jak na przykład pozabankowe pożyczki krótkoterminowe, bardzo często zwyczajnie nie wiedzą, jak przedstawia się oferta współczesnych firm pożyczkowych, jakie produkty można w niej znaleźć a także jak wypada porównanie opłacalności pożyczek pozabankowych w zestawieniu z kredytami świadczonymi przez banki. Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco dokładniej.

 

Charakterystyka współczesnego sektora pożyczkowego w Polsce

Jak wspominano, rozwój sektora pożyczek pozabankowych w naszym kraju ma charakter nie tylko ilościowy, lecz również jakościowy. To ostatnie implikuje między innymi ciągły rozwój oferty firm pożyczkowych. Z jednej więc strony klienci mogą liczyć na coraz atrakcyjniejsze warunki finansowe produktów dostępnych w tej ofercie, z drugiej zaś strony systematycznie rośnie również liczba rozwiązań, z jakich można korzystać. Oprócz takich rozwiązań, jak pożyczka krótkoterminowa, czyli tradycyjna chwilówka, klienci firm pozabankowych mają więc do wyboru również wiele innych opcji, takich jak między innymi długoterminowe pożyczki ratalne, różne warianty pożyczek pod zastaw, linie pożyczkowe a także coraz większa liczba produktów o charakterystyce mieszanej, których celem jest możliwie jak najlepsze dostosowanie profilu danej pożyczki do indywidualnych wymagań oraz oczekiwań klienta. Na uwagę zasługuje również rosnąca opłacalność pożyczek pozabankowych. Standardowe oprocentowanie w przypadku pożyczek pozabankowych w wielu przypadkach jest już na chwilę obecną tylko nieznacznie wyższe, niż ma to miejsce w przypadku kredytów udzielanych przez banki. A przecież do tego trzeba dodać liczne i właściwie powszechne już promocje oraz udogodnienia, takie jak na przykład niższe oprocentowanie kredytu dla stałych klientów lub opcja zaciągnięcia pierwszej pożyczki w danej firmie za darmo. W ten sposób naprawdę często okazuje się, że pożyczki krótkoterminowe są rozwiązaniami nie tylko konkurencyjnymi w stosunku do kredytów bankowych, ale wręcz są od nich znacznie bardziej opłacalne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here