senior

Polacy coraz chętniej inwestują na rynku nieruchomości. Niepewny system emerytalny oraz duży potencjał inwestycyjny rynku sprawiają, że znaczna większość mieszkań kupowanych w dużych miastach stanowią inwestycje z przeznaczeniem na wynajem.

Sytuacja polskich emerytów nie napawa optymizmem
Przejście na emeryturę dla wielu Polaków wiązać się będzie z prawdziwym szokiem. Jak podaje OECD – Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, polski pracownik po przejściu na emeryturę uzyska jedynie 34 – 39% uzyskiwanego ostatniego comiesięcznego dochodu. Warto zaznaczyć, że na zachód od Odry wartość ta wynosi dwukrotnie więcej (62 – 63%) wartości ostatniej pensji).

Wedle statystyk ilość osób aktywnych zawodowo znacząco maleje, a liczba emerytów wzrasta. Takie warunki sprawiają, że społeczeństwo polskie nie wierzy w państwową emeryturę ani w rozwiązania w ramach trzeciego filaru.

Poza rynkiem nieruchomościowym wśród samodzielnie poszukujących okazji do zaoszczędzenia pieniędzy Polaków rosnącą popularnością cieszą się inne instrumenty finansowe. Do najważniejszych z nich możemy zaliczyć Indywidualne Konta Emerytalne (IKE), Pracownicze Programy Emerytalne (PPE), czy Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE). Niemniej jednak wciąż w czołówce plasuje się inwestowanie w nieruchomości.

Mieszkanie zamiast lokaty?

Wedle analizy ekspertów rentowność inwestycji w mieszkanie w największych miastach w Polsce wynosi 5,35 proc. netto. To często dwukrotnie więcej niż oferują nam banki. Poza samym zwrotem z nieruchomości należy doliczyć również pasywny dochód uzyskiwany z wynajmu mieszkania. Inwestowanie w nieruchomości to również doskonały sposób na zabezpieczenie kapitału w niepewnych czasach na giełdach finansowych. Nie bez znaczenia pozostaje również ochrona przed inflacją, która w przypadku inwestowania w instrumenty finansowe może przyczynić się do poważnych strat lub ograniczenia zyskowności inwestycji.

Obecnie Polacy chętnie inwestują w niewielkie jedno- lub dwupokojowe mieszkania o powierzchni do 50 mkw. Główną grupą odbiorców inwestorów pozostają studenci oraz młode rodziny. Takie niewielkie nieruchomości są stosunkowo tanie w zakupie, a banki o wiele chętniej przyznają na nie kredyty hipoteczne.

Polacy zaczynają inwestować w nieruchomości premium

Coraz ważniejsza staje się lokalizacja oraz wysoki standard lokali. Wraz z bogaceniem się społeczeństwa oraz w związku z otwarciem na rynki zagraniczne, w Polsce możemy zauważyć dynamiczny rozwój rynku luksusowych nieruchomości. Świadczyć może o tym niemal pełne wyprzedanie oferty w warszawskim wieżowcu Cosmopolitan przy ulicy Twardej 4, czy rosnąca popularność apartamentowca na ulicy Złotej, również w Warszawie.

Szukasz nieruchomości premium? Sprawdź ofertę biura sprzedaży luksusowych apartamentów w Warszawie.

Lokale z segmentu premium stanowią o wiele bezpieczniejszą lokatę kapitału od rynku standardowych nieruchomości. Ulokowanie ich w centrach miast rokrocznie znacząco wpływa na ich wzrost ich wartości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj